Krásné ráno!
Olympiáda ještě běží, ale co si budeme povídat – na některé příběhy z dějin prostě současnost nemá. Jako když 9. srpna 1936 v Berlíně získal Jesse Owens čtvrté zlato a jednomu pánovi s knírkem z toho málem rupla cévka. Dnešní Espresso si klidně dejte v pomalejším tempu, než jak to uměl starý dobrý Jesse.
Máte 1 minutu?
Wirklich schrecklich. Mnoho bylo napsáno o tom, jaký brilantní byznysový vehikl dokázala stvořit Taylor Swift, na něco je ale krátká i ona – a rozum zůstává stát nad tím, čemu se podařilo zabránit v Rakousku, kde policie zamezila teroristickému útoku na jejích koncertech.
Nic moc. Česko si vede… Hm, co říct a neurazit? Nechť promluví čerstvá čísla: nezaměstnanost mírně vzrostla a prognóza růstu, tedy skoro už spíš nerůstu, se pro změnu propadla.
Hodně dobří. Zároveň pořád věříme tomu, že Česko je země plná mimořádně šikovných lidí – včetně těch, kteří mají na vizitce napsáno CEO. A zajímají nás ti nejlepší z nich, protože letos opět sestavíme výběr top šéfek a šéfů země. Pokud o takových víte, napište nám!
Máte 5 minut?
Uhlíkové clo. Nějak nám ty plány na krásné a věčně zelené zítřky pokuckávají, jako by se nadýchaly mouru. Ale dosti ironie, tohle je vážná věc. České dodavatele čeká příprava na uhlíkové clo a trhy v tom vidí významnou zátěž.
Bangladéšská naděje. V zemi, odkud dost možná pochází i vaše tričko a kde hlavně žije 170 milionů lidí, to vře jako pod víkem papiňáku. Teď se do protesty zmítaného Bangladéše, této globální velkovýrobny módy, vrátil někdejší držitel Nobelovy ceny míru Mohammad Yunus, aby zemi vyvedl z krize. Good luck!
Tip Forbes Espressa: Malá Strana, velké příležitosti. Tak to vidí Ondřej Slačálek, který nejprve odešel z korporátu, pak opravil tvrz, postavil luxusní středověký kemp a teď si plní další sen, když rekonstruuje byt v nejromantičtější části Prahy.
Máte 10 minut?
Potlesk. Tereza Ramba, tvář z naší červnové obálky, exceluje ve snímku Zápisník alkoholičky. A na tento nijak radostný, avšak o to důležitější snímek si našlo cestu už 100 tisíc diváků. Co nám to říká o českém pití?
Pískot. To jste jeden den v insolvenci a nad podnikatelským hrobem, abys z vás další den vylezlo, že jste jen chtěli zvýšit prodeje. Tak tahle, prosím, ne. Brašnářství Tlustý a spol. proměnilo obvyklé heslo Náš zákazník, náš pán (které ostatně mají na stěně dílny) na o dost horší Náš zákazník, náš hejl.
Záhada. Čestné slovo, tyhle řádky píše člověk. Jak ale poznat, že předchozí věta není výplodem AI? Pro univerzity by bylo zásadní takový nástroj mít – a představte si, že sami tvůrci OpenAI ho mají už minimálně rok připravený na vypuštění. Ale džin zůstává v láhvi. Proč? Pozoruhodné čtení!
Ať je váš pátek skrznaskrz lidský.
Mirek, Forbes