Štíhlý ohebný muž předvádí ve své šatně stoj na hlavě. Prostě hudebník před koncertem, který dbá na kondici? Jistě. Až na to, že tomuto muži je dvaasedmdesát let a patří k nejznámějším osobnostem planety. Živoucí legenda, Beatle Paul McCartney názorně ukazuje, že po sedmdesátce je stejně fit – možná víc – jako kdykoli předtím.

„Cítím se dobře,“ prohlašuje, stále hlavou dolů a popisuje svůj denní cvičební režim: „Trochu šlapu na přístrojích, trochu běhám, dělám kardio cvičení, trochu vzpírám, cvičím na míči a zakončím to strečinkem. A pak se postavím na hlavu. To je jediné tajemství mé slávy! Naučil jsem se to v 60. letech, kdy všichni cvičili jógu, a dělám to, protože si myslím, že nepotřebuju sílu nýbrž pružnost,“ svěřil McCartney britskému Daily Mirror.

Ale možná je otec pěti dětí a dědeček osmi vnoučat tak fit i proto, že skončil s kouřením marihuany, což dělal velkou část svého života. „Teď už nekouřím,“ vysvětluje. „Proč? Protože opravdu nechci dávat špatný příklad svým dětem a vnoučatům. To je prostě rodičovská odpovědnost.“

A to říká muž, který tu a tam kouřil trávu desítky let a jednou ho kvůli konopí i zavřeli. Ale to už je pětatřicet let. V roce 1980 u něj na cestě do Japonska zadrželi skoro čtvrt kilogramu konopí. Skončil na devět dní ve vězení a propuštěn byl až po protestech fanoušků a velkém úsilí svých právníků.

„Tehdy jsem byl prostě londýnský kluk, co prožívá zlaté časy, děti byly malé, a držel jsem jim to z dohledu,“ líčí slavný Beatle, který už je roky vegetariánem, a v současnosti může sloužit jako reklama na zdravý životní styl. Jak řekl jeden člen jeho týmu „má víc energie, než kdokoliv jiný, koho znám“. A během jeho nynějšího turné Out There, kdy na pódiu při koncertu tráví téměř tři hodiny, ho jeden z recenzentů popsal jako „králíčka Duracella“ v narážce na nezničitelného králíka z reklamy.

Není divu. Člověk, který se na vrcholu showbyznysu drží pět dekád, odehraje během koncertu osmatřicet songů. Kapely jako U2, Rolling Stones nebo Coldplay zvládají pětadvacet písní během jednoho vystoupení. McCartneyho turné začalo v květnu 2013 a skončí letos v červenci. Na „starém kontinentu“ ještě slavný Brit vystoupí mimo jiné v Paříži, v Amsterodamu nebo v Oslu.

„Místo jointa si teď radši dám sklenku červeného nebo dobře připravenou margaritu,“ řekl jedenadvacetinásobný držitel ceny Grammy v rozhovoru.

Nevratně pryč jsou tedy dny, kdy hudebník prohlašoval, že po marihuaně „poprvé v životě myslel, skutečně myslel“ a kdy mu podle vlastního přesvědčení pomáhala skládat. Beatles seznámil s marihuanou Bob Dylan v roce 1964 a v bohatýrských 60. letech také legendární Brouci vyzkoušeli halucinogenní LSD.