Venkovní teplota ve stínu stoupá ke 46 stupňům Celsia, v rozlehlé konferenční hale je ale díky klimatizaci až mrazivý chlad. I přesto je zde však mnohým ze stovek účastníků horko. Sedí u stolečků naproti sobě, jejich pohledy jsou přikované na čtvercovou šachovnici, aby soustředěné hrobové ticho přerušili dalším rychlým tahem figurky směřujícím k šach matu.

Čtěte také: Kopačky místo lodiček. Jak nejlepší česká fotbalistka uspěla v mužském světě

Čtrnáctiletý student pražského gymnázia PORG Pavel Haase ale nervózní nakonec vůbec být nemusel. V pondělí se totiž stal absolutním vítězem 27. ročníku mezinárodního festivalu Las Vegas Chess Festival 2017, když vyhrál všechny čtyři soutěže v kategorii mládeže.

„Vyhrál jsem největší turnaj, na kterém jsem kdy byl, takže jde o opravdu skvělý pocit,“ říká Pavel vůbec v prvním rozhovoru pro česká média po svém vítězném tažení už v hotelovém pokoji, kde ukazuje na celkem čtyři poháry, které si z amerického festivalu odnesl.

Výčet je to opravdu dlouhý. Pavel mezi 238 hráči mladšími 15 let exceloval v bleskovém šachu, v rapid šachu, hlavním šampionátu a nezaváhal ani v soutěži řešení šachových diagramů, tedy v úlohách, kde se v co nejkratším čase snažíte najít mat například během čtyř tahů. Mladý talentovaný Čech tak z 21 partií vyhrál celkem dvacet, v jedné remizoval a absolutní vítězství si tím bezpochyby zasloužil.

P2710374

„Nejsilnější jsem se cítil v bleskovém šachu, i když největší náskok bez ztráty bodu jsem měl v rapid šachu,“ přitakává.

I když do turnaje nastupoval jako nasazená jednička, jeho sebevědomí na začátku festivalu nebylo příliš velké.

„Ještě před začátkem mládežnické série totiž Pavel strategicky sehrál Memoriál Walter Blitz dospělých, kde dostal pěkně za vyučenou, přistál nohama na zem a vstupoval do rozhodujícího mládežnického klání s náležitou pokorou a mottem nepodcenit soupeře,“ popisuje jeho otec Tomáš Haase, který syna v šachu podporuje nejen psychicky, ale také finančně.

Když se ale Pavel Haase narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by se jednou měl stát profesionálním šachistou s velkým talentem. „V rodině hraju šachy jenom já,“ říká s úsměvem.

Ke kárované desce jej poprvé přivedla jeho starší sestra, když mu bylo šest let. Tu ale šachový kroužek brzy přestal bavit, Pavel si v něm naopak našel zalíbení. Talent v něm objevila vedoucí kroužku na gymnáziu PORG Růžena Přibylová, jejíž muž Josef už osmým rokem Pavla připravuje. „Trénujeme každé úterý a středu po škole,“ vypočítává Pavel, k jehož vzorům patří současný velmistr šachu Nor Magnus Carlsen.

Pavla nyní čeká po mnohadenním turnaji pár dní klidu na odpočinek, i když v Mohavské poušti nyní rozpálené do teplot vysoko přesahujících 40 stupňů Celsia je úmorné i jen ležet.

19221433_1378134952241294_8835062269348546070_o

Až se v sobotu vrátí do Prahy, čeká jej mediální kolečko, které ale bude přerušeno turnajem v německém Ergoldingu, kam míří hned v neděli. Poté už se ale těší na prázdniny. I během nich mu ale šachové figurky budou nepostradatelnými parťáky.

Čtěte také: Z Česka na Stanford. Návod, jak se dostat na prestižní univerzitu v USA

„Čekají mě šachové tábory a třeba šachový turnaj v Pardubicích nebo v Praze, na to se opravdu těším,“ říká na závěr a odebírá se lehnout si. V jednu v noci se už totiž dá v Las Vegas spát, teplota klesla na „pouhých“ 33 stupňů Celsia.

Ani extrémní teploty ale Pavla neodradí, aby se šachového festivalu zúčastnil i příští rok. „Letos to byla výzva vyhrát mládež, příští rok mistrovský turnaj,“ uzavírá s úsměvem jeho otec Tomáš. Startovní pozici mají propříště usnadněnou – díky současnému úspěchu je Pavel automaticky pozván na další ročník a pořadatel mu také zaplatí veškeré vložné do turnajů.

Foto: Vegaschessfestival.com a Tomáš Haase