Možná by se miliardy lidí po celém světě snažily intuitivně googlovat, proč ten internet pořád nejde. Ale teď vážně. Celosvětová online síť, která je v Česku právě dnes jubilejních 25 let, je sice díky své decentralizaci známá svou nezničitelností, v extrémních případech, jako je koordinovaný kybernetický útok nebo sluneční bouře, by ale mohlo dojít k vyřazení jejího provozu.

Jako lusknutím prstu bychom se dostali do dokonalého offline světa. Pro jednoho vysněný ráj, pro druhého noční můra. Pravdou ale je, že náhlý výpadek internetu, byť na jediný den, by ovlivnil životy nás všech. Za čtvrt století totiž pronikl do všech oblastí našeho života a jeho vliv si možná už často ani sami neuvědomujeme. Pojďme si nastínit, jak by asi vypadal takový den bez internetu.


Hned po probuzení, když do ruky vezmete svůj smartphone, zjistíte, že je něco špatně. Řádek upozornění je na telefonu prázdný. Žádný nový e-mail, žádná aktivita na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Nedostanete se ke svým e-mailům ani zprávám ve svých online komunikátorech, a tak se jako všichni ostatní uchýlíte k volání a psaní SMS zpráv. Telefonní operátoři ale nápor nemusejí ustát a může docházet k lokálním výpadkům GSM sítě.

Čtěte také: Jak cestovat s internetem aneb wi-fi hesla světových letišť v jedné mapě

V trafikách čekejte nápor, budou plné lidí prahnoucích po své ranní dávce informací, která jim nepřišla newsletterem nebo si ji nemohli dopřát na zpravodajských serverech. Vyhrávají ti, kterým chodí denní tisk do schránky.

Ruch a zmatky očekávejte i na nádražích a letištích. I když letadla by samozřejmě mohla dál přistávat, docházelo by ke zpoždění, a to i v případě vlaků. Řešily by se problémy s elektronickými letenkami nebo odbavením, čímž by byla narušena logistika pasažérů a jejich zavazadel. V rámci transportu vás pak nezachrání ani taxi služby. Aplikace jako Uber nebo Liftago fungovat nebudou, klasické dispečinky pak budou zavaleny náhlými objednávkami.

jpg3

Pokud cestujete do práce vozem, ani tak nemáte vyhráno. Silnice budou zaplněné těmi, kteří si bez aplikací pro jízdní řády raději sednou do auta. A mnozí řidiči vlastnící jen online navigace bez nich ve městě ztratí jistotu, což může zapříčinit i více dopravních nehod. Integrované záchranné složky ale výpadkem omezeny nebudou.

Další rozčarování přijde v práci, problémy se nevyhnou žádné profesi. Manažeři s nabitým pracovním rozvrhem si připomenou, jaké je to bez online kalendáře a možnosti jeho vzdálené správy. Cloud se stane nepřítelem všech. Lidé v kancelářích začnou hledat zlaté stránky nebo slovníky a opráší faxy a pevné linky. Firmy s IP telefony ale budou mít smůlu.

Živnostníci a drobní podnikatelé budou marně čekat na zakázky, jelikož inzerují hlavně v onlinu. Absence internetu zpomalí či přeruší výrobní a logistické procesy a pozastaví práci mnoha lidí.

Navíc nepoběží bankovní převody a například profesionální řidiči platící přes palivové karty nebudou mít možnost, jak na cestách natankovat. To vše zpomalí až přeruší i dodávky spotřebního zboží a potravin do obchodů.

Čtěte také: Web bez cenzury a špehování? Tvůrce WWW volá po reformě internetu

Zamrznou všechny bezhotovostní transakce, zastaví se burzy, trh tak ztratí základní funkci cenotvorby, hodně firem omezí výrobu a mnoho z nich pustí své zaměstnance předčasně domů. Ti se ale nebudou zajímat ani tak o ekonomické ztráty, trápit je bude to, kde seženou najednou všude vyžadovanou hotovost. V restauraci vám ale i tak může být k ničemu kvůli EET.

Doma pak zapomeňte na zábavu v podobě PlayStationu, Netflixu nebo SoundCloudu a pokud jste naskočili na vlnu internetu věcí, můžete mít problém nejen s elektronikou, ale například i s vytápěním domu. Televizní a rozhlasové vysílání zůstanou jednou z mála jistot.

A psychologické dopady? Funkcí internetu je od jeho vzniku propojovat lidí. Časem tedy může přijít pocit odloučení či frustrace a obav z toho, že nemáte lidi a věci na dosah. Na druhou stranu vám takový online detox dá možnost uvědomit si, co je pro vás v životě podstatné.

V každém případě, konec světa by s jednodenním výpadkem internetu nenastal, i když svět by byl otřesen. Do rovnováhy by se ale dostával pomaleji, než kdyby z ní býval byl vykolejen.