Jestli nás americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) něčemu naučila, je to fakt, že nemáme věřit signálům, které ve svých veřejných prohlášeních dává její předseda Gary Gensler.
Navzdory dřívějším Genslerových náznakům odmávl SEC 23. března zelenou spotovým burzovně obchodovaným etherovým fondům v USA. Proč je kolem kroku tak málo nadšení?
Ve srovnání s lednovým rozhodnutím, kdy Komise po léta trvajících bojích schválila první bitcoinová ETF, založená také na spotovém podkladovém aktivu, odmávnutí těch etherových zatím příliš nadšení, když pomineme prvotní spekulativní FOMO, nevzbudilo. Co za tím vězí?
Lednový start bitcoinových ETF přitom způsobil růst hodnoty kryptoměny na dosavadní cenový vrchol a objem kapitálu proudícího denně do těchto fondů překonal před nasycením trhu několik historických rekordů.
V případě prvního vítězství etherových spotových ETF se zatím nic podobného nenaplnilo. Důvodů je více: vedle „maniodepresivní povahy trhů“, jak říká Warren Buffett, až po skutečnost, že současné schválení je zatím jen dílčí, a tudíž si na začátek obchodování ETF fondů založených na spotovém etherovém podkladu ještě počkáme.
SEC zatím jen hromadně vyhověla žádostem burz Nasdaq, NYSE a CBOE, které požadovaly změny stávajících pravidel, aby umožnily burzovní obchodování spotových etherových ETF a ETP produktů v USA. „Po pečlivém přezkoumání jsme zjistili, že návrhy jsou v souladu se zákonem o burze a pravidly a předpisy platnými pro národní burzu cenných papírů,“ prohlásila Komise.
Je zde ale háček, respektive rovnou dva. Aby se mohly začít fondy skutečně obchodovat, musí SEC ještě schválit jednotlivým žadatelům registrační prohlášení s informacemi pro investory, tedy takzvaný formulář S-1s. A to se může táhnout – klidně dlouhé měsíce, když bude chtít SEC zdržovat.
Potvrzují to ostatně i první reakce trhu. Podle agentury Reuters nemá nikdo z oslovených zástupců odvětví momentálně jasnou představu, jak dlouho by mohl schvalovací proces trvat.
O schválení svých spotových etherových ETF usiluje osm společností: VanEck, která má žádost podanou nejdéle, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco.
A jaký je ten druhý háček? O schválení prvního formuláře vlastně vůbec nerozhodla SEC, jak by se slušelo, ale jen odbor pro obchodování a trhy, který pod Komisi spadá. Je to banální formalita, nebo začátek nějaké politické hry, jejíž důsledky se projeví až později?
V příkazu, kterým se schvalují formuláře pro jednotlivé žadatele, se na konci objevila následující věta: „Za Komisi rozhodl odbor obchodování a trhů na základě přenesené pravomoci.“ Jinými slovy ne předseda Gary Gensler nebo čtyři další komisaři.