„Bomby byly tak blízko. Ptala jsem se sama sebe, kdy tohle skončí. Potom obrovská rána. Otevřela jsem oči. Všude kolem bzučení. Našel mě vnuk. Zavolal sousedy. Zachránil mi život. Pamatuji si jeho křik: Babi, neumírej!“

Takto popsala dvaašedesátiletá Iryna Jasmanova z Luhanské oblasti ruský raketový útok, při kterém přišla o nohu. O vnuka, který ji podle jejích slov zachránil, se nyní musí starat sama – manžel i syn zemřeli.

K nesnesení těžký život by Iryně aspoň částečně ulehčila protéza. A právě na protézy pro Ukrajinky, které v důsledku Putinovy agrese přišly o končetinu, půjde výtěžek z pražské prodejní výstavy ukrajinských umělců. Kromě protéz budou peníze věnovány také na podporu dětí, které ztratily rodinu.

Výstava probíhá až do konce října ve foyer budovy Bořislavka centrum na Evropské třídě. Pořádá ji KKCG Kozytskyi Charity Foundation ve spolupráci s nadací Karel Komárek Family Foundation, za níž stojí druhý nejbohatší Čech s manželkou Štěpánkou.

V rámci expozice s názvem „Nezlomní“, součásti uměleckého projektu My a svět, vystavuje svá díla šestadvacet současných ukrajinských výtvarných umělců a umělkyň. Výstava je otevřena veřejnosti a všechna díla jsou ke koupi – zájemci mohou nakupovat přímo na místě a ceny se pohybují od tří set do patnácti tisíc eur. Prodáno je v tuto chvíli zhruba patnáct vystavených uměleckých děl z celkového počtu padesáti.

„Válka přinesla nezměrné utrpení, odstranit její dlouhodobé následky bude trvat desetiletí a nyní je třeba pomáhat nejzranitelnějším. Výstavu se nám podařilo uspořádat i díky dobrým kontaktům na Ukrajině, které jsme si vytvořili během předchozí pomoci tamním lidem i uprchlíkům v Česku,“ líčí Luboš Veselý, ředitel nadace, která vyčlenila na účely výstavy 250 tisíc korun.

Mnoho obrazů a soch, které ukrajinští umělci a umělkyně věnovali, je válkou a jejími drastickými následky přímo inspirováno. Některé konflikt připomínají na první pohled, jiné promlouvají rafinovaněji – na Bořislavce neplatí vžité tvrzení, že ve válce mlčí múzy.

Nemlčí ani svědci války, ani hlasy, které ji reflektují. Součástí výstavy jsou nejen příběhy dětí a žen, z nichž ten Irynin citujeme v úvodu textu, ale rovněž komentáře a zamyšlení umělců na téma boje s Ruskem. Z mnohých exponátů přitom sálá naděje a odhodlání.

Podobné prodejní výstavy už proběhly v Berlíně, Paříži, Vídni nebo Římě a po Praze se bude akce stěhovat do amerického Chicaga.