Mají dost peněz, cvičí, nekouří, deprese je netrápí. Zajištění a úspěšní lidé po padesátce si ale jednu neřest přece jen hýčkají – příliš pijí. Nová studie, která zjištění přinesla, ale nenabízí jasnou odpověď na otázku proč.

Je to zkrátka součástí životního stylu „horních deseti tisíc“? Nebo se k nim informace o škodlivosti nadměrného pití nedostávají? V každém případě lékaři stárnoucí jedince upozorňují, že by si účinků alkoholu měli víc všímat. Dopad pití na jinak dobrou kondici totiž rozhodně není nezanedbatelný.

Tým britských vědců zkoumal dvě sady dat, které jim poskytlo 9 tisíc účastníků průzkumu o stárnutí ELSA. Kromě otázek ohledně stravování, konzumace alkoholu a fyzické aktivity odpovídali i na to, jestli se cítí osamělí či zdeptaní. Součástí průzkumu byly i dotazy na partnerské vztahy, náboženské přesvědčení, příjem, vzdělání a společenské postavení respondentů.

Nejvíce vědce zajímalo rizikové pití – pro muže to znamená dát si více než 50 „jednotek“ alkoholu týdně, pro ženy více než 35. Pro představu, malá sklenka vína nebo piva obsahuje z britského pohledu dvě až tři alkoholové jednotky, záleží na velikosti. Jednoduché počty nám říkají, že rizikové pití se u mužů rovná přibližně 17 až 25 malým sklenkám týdně, u žen pak 12 až 17. To je slušné množství.

Rizikové pití je podle studie nejvíc patrné u mužů kolem šedesátky, u následujících věkových skupinách klesá. U žen ho vědci zaznamenali hlavně u padesátnic, se stoupajícím věkem se podíl rovněž snižuje.

Čtěte také: Vzdělání, plat nebo spokojený život. Čeho si lidé ve světě nejvíc cení?

Výzkumníky ale nejvíc zaujal (a znepokojil) profil lidí, kteří rizikovému pití nejčastěji holdují. „Pijani“ jsou podle výsledků studie lidé, kteří o své zdraví pečují, mají lepší vzdělání i příjem a bývají velmi společenští. Nadměrné pití navíc nesouvisí s depresí ani s pocitem osamělosti, ale spíše naopak. Podle vědců postihuje celkem šťastné lidi s širokou sítí přátel. Pravda, muži, kteří žijí sami, mají mít k nadměrnému pití větší sklony.

„Závěry studie nasvědčují tomu, že škodlivé pití alkoholu v pozdějším věku je častější mezi lidmi, jejichž životní styl je spojený s blahobytem a jinak „úspěšným“ stárnutím. Rizikové pití je skrytým zdravotním a společenským problémem skupiny jinak úspěšných starších lidí,“ komentovali závěry studie vědci.

Proč tomu ale tak je, není úplně jasné. „Naše analýza převrací obecné vnímání toho, kdo příliš pije. Naznačuje, že informační kampaň veřejného zdravotnictví o rizicích nadměrného pití se k této nejohroženější skupině lidí zkrátka nedostává,“ nabízí jedno z vysvětlení hlavní autor studie Jose Iparraguirre.

To zní ale trochu zvláštně, vždyť právě vzdělaní a úspěšní lidé by měli být ti, kteří jsou s riziky dobře obeznámeni. Ve hře můžou být ale i sociální nebo psychologické faktory – možná mají víc peněz a času, který společenskému popíjení můžou věnovat, nebo se před škodlivými účinky cítí chráněni, vždyť přece cvičí a jí zdravě. Pocit imunity vůči negativním dopadům může posilovat i finanční status. „Zajištění lidé mají podle mě častěji pocit, že se jich běžná zdravotní doporučení netýkají,“ souhlasí psycholožka Deborah Serani.

Čtěte také: Kde brát energii na každý den? Tipy od sedmi světových podnikatelů roku

Ať už je to tak nebo tak, tenhle návyk by si zasloužil víc pozornosti. Podle většiny expertů se bezpečné pití pohybuje v množství jeden drink denně pro ženy, v případě mužů to mohou být skleničky dvě. Určitě najdete studie prokazující, že lehké či přiměřené pití má příznivé zdravotní účinky, v případě rizikového pití ale takové výzkumy zcela jistě neexistují. Naopak, nadměrná konzumace alkoholu „odečítá“ všechno úsilí, které do svého jinak zdravého životního stylu vkládáte.

Autor: Alice G. Walton