Splnil si svůj sen hrát v americké NBA a je budoucností české basketbalové reprezentace, kterou táhl na nedávné olympijské předkvalifikaci. Srdcem ale zůstává basketbalista Vít Krejčí odchovancem píseckých Sršňů a bývalému klubu chce alespoň nějak splatit své začátky.
Po vzoru svého zkušenějšího reprezentačního kolegy Tomáše Satoranského, který několik let kraloval našemu žebříčku nejlépe placených českých sportovců, otevře Krejčí o posledním srpnovém víkendu v Písku zrekonstruované hřiště u základní školy J. K. Tyla.
Právě tam vytáhlý rozehrávač s basketbalem začínal. „Vždycky jsem snil, že v Písku něco takového udělám, a hodně to pro mě znamená. Jsem rád, že městu můžu vrátit, co pro mě udělalo,“ vysvětluje.
Krejčího draftovali v roce 2020 Washington Wizards ve druhém kole. Vzápětí ho ale vyměnili do klubu Oklahoma City Thunder, kde po roce léčení úrazu kolene podepsal smlouvu. A ke konci sezony dostával na hřišti slušný prostor.
Na začátku následující sezony se ale stěhoval v rámci trejdu do Atlanty Hawks, kde už příliš minut nedostal. Navíc ho minulý týden klub vyškrtl ze soupisky a Krejčí si teď jako volný hráč, jehož kontrakt na nadcházející sezonu nebyl garantovaný, musí hledat další angažmá.
Přesto se rodák ze Strakonic těší, až v sobotu nové hřiště otevře. „Měli jsme velkou podporu od města, od klubu i od NBA. Jsem rád, že se to povedlo v takto krátkém čase a moc se těším na oficiální otevření,“ říká.
Tak jako v případě hřiště na pražské Pražačce za zhruba tři miliony korun, které před rokem otevíral Satoranský, přispěla na rekonstrukci nejlepší basketbalová liga světa. A přidali se i další partneři. „Je to souhra spousty přátel sportu,“ shrnuje Krejčího agent Phillip Parun z PPG Sport.
Kromě podpory města Písek a hráčské asociace NBPA se zapojila také Česká basketbalová federace, slovenský e-shop The Streets, Red Bull, Livesport Martina Hájka a Jiřího Mareše nebo PlayStation. „Součástí projektu bylo od Vítkovy prvotní myšlenky financování, design, zajištění technologií, produkce otevíracího dne… To vše byla práce na několik měsíců a bez velkého týmu by se to nedalo dohromady,“ dodává.
Návrh designu hřiště vznikl v rámci spolupráce s agenturou Sport in Art, která se specializuje na skloubení sportu a umění. Autorem hřiště je Martin Kafes.
Od NBA mají hráči možnost dostat finanční podporu na veřejně prospěšné projekty, a to až pětadvacet tisíc dolarů ročně. „Nejdřív se musí předvést projekt NBA a pak podle toho, kolik hráč daruje, liga částku dorovná. Jsem rád, že takové věci podporuje i v dalších zemích světa. Pro lidi v Česku to znamená hodně,“ říká Krejčí.
Kromě vděku domovskému píseckému klubu bylo motivací pustit se do renovace hřiště i zvýšení počtu míst, kde by se mohli talentovaní mladí basketbalisté a basketbalistky zlepšovat, a následovat tak cestu Krejčího, Satoranského nebo třeba Jana Veselého.
„Doufáme, že to zvedne zájem dětí o sport. Když se rozhlédnete okolo sebe, kolik hřišť, které jsou třeba otevřené až do večera a nasvícené, aby se tam dalo hrát, napočítáte? Chtěli bychom inspirovat další citlivé rekonstrukce hřišť a otevírání nových,“ doufá Parun.
Podobně hovořil loni i Tomáš Satoranský, když otevíral žižkovské hřiště. „Je to důležitá věc, která u lidí zapaluje vášeň pro basketbal. Vím to z vlastní zkušenosti – do hry jsem se zamiloval venku na ulici,“ popisoval člen výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2020, který letos spolu s Janem Veselým pomohl věhlasné Barceloně ke španělskému titulu.