Šest let strávil v prestižní NBA, vydělal přes miliardu korun a opakovaně se stal nejlépe placeným českým sportovcem. Tomáš Satoranský ale nikdy nezapomněl, kde se jeho láska k basketbalu zrodila – na pražské Pražačce. Teď se rozhodl tomuto legendárnímu plácku vdechnout nový život.

Společně s několika dalšími partnery vloží momentálně nejlepší tuzemský basketbalista do renovace hřiště na okraji Prahy 3 téměř tři miliony korun. Jeho cílem je dát populárnímu areálu důstojný vzhled a zpřístupnit jej veřejnosti, aby k jednomu ze světově nejrozšířenějších sportů přilákal ještě více lidí.

„Je mi vždy hrozně líto, když po návratu do Česka sleduji, že v naší zemi basketbal není tak populární jako globálně. Tím spíše, když vím, že máme talent,“ konstatuje třicetiletý rozehrávač, který se tohle léto po šestiletém působení v zámoří vrátil do Evropy, kde bude oblékat dres ambiciózní Barcelony.

Zatímco české basketbalové reprezentaci se poslední roky nadmíru daří a má za sebou historické úspěchy na mistrovství světa i na olympijských hrách, členská základna tuzemského basketbalu nijak zvlášť nenarůstá. Podle Satoranského kvůli tomu, že v celé republice existuje málo kvalitních a veřejně přístupných hřišť určených výhradně na basketbal, která jsou nejen ve Spojených státech, ale třeba i ve Španělsku či jiných evropských zemích, součástí takřka každého městského bloku.

„Myslím, že to je důležitá věc, která u lidí zapaluje vášeň pro basketbal. Vím to z vlastní zkušenosti. V klubu jsem se zlepšoval, posouval dál, ale do hry jsem se zamiloval venku, na ulici,“ podotýká člen předloňského výběru Forbes 30 pod 30.

Tomáš Satoranský, basketbal, hřiště, Pražačka
Nová podoba basketbalového hřiště na Pražačce, které zaštítí Tomáš Satoranský, vizualizace PPG Sport

Proč vůbec podobných hřišť není více? Jejich vybudování brání nespočet bariér, ať už jde třeba o neochotu zainteresovaných stran, nebo šílené byrokratické kolečko, o čemž se ostatně osobně přesvědčil i Satoranský, když se spolu s dalšími partnery pustil do obnovení hřiště na Pražačce.

Přesto by projektem, bez jakéhokoli výdělečného záměru, rádi inspirovali a motivovali další hráče, města, kraje a firmy k obdobným iniciativám. A pokud by naplnil jejich očekávání, není vyloučeno, že sami budou vytvářet další.

Touhu „něco navracet“ českému basketbalu a společnosti pociťoval Satoranský podle svých slov delší dobu. Hledal jen správný způsob. Myšlenku na vytvoření hřiště zaštítěného jeho jménem mu vnukly pozitivní reakce po šestém místě na světovém šampionátu v roce 2019 a také jeho život za oceánem. Během tohoto období pociťoval popularitu basketbalu více než kdy dříve a chtěl toho využít.

„S přibývajícím věkem člověk začíná přemýšlet, čemu by se chtěl věnovat po konci kariéry… Vždy jsem si říkal, že by to mělo být kolem basketu a dětí, a tohle mi přišlo jako skvělá kombinace,“ říká Tomáš Satoranský.

Ze hřiště na Pražačce, které by se veřejnosti mělo oficiálně otevřít v sobotu 13. srpna, tedy ještě před zářijovým mistrovstvím Evropy v Praze, by rád vytvořil „český Rucker Park“, což je ikonické hřiště v newyorské čtvrti Harlem. Návštěvníkům by mělo být k dispozici osvětlení čtyřiadvacet hodin denně, vodní pítka či tréninkové vybavení.

Basketbalové hřiště na pražské Pražačce před rekonstrukcí, foto PPF Sport

Na Pražačku padla volba zcela přirozeně. Jde o kultovní prostředí basketbalové komunity v hlavním městě, kde v dětství trávil mnoho času driblováním a házením na koš i Tomáš Satoranský.

Očekává se, že celková investice na renovaci hřiště a jeho okolí by měla vyjít na bezmála tři miliony korun, a to včetně příprav openingové akce. Hvězda basketbalové reprezentace původně garantovala celý rozpočet.

Postupně se ale s projektem, který zaštiťují Michael Marek, marketingový expert pro profesionální sportovce, a Phillip Parun, Satoranského agent z PPG Sport, ztotožnily i další subjekty, které se do něj finančně zapojily. Jako třeba městská část Praha 3, Red Bull, Česká basketbalová federace a slovenský e-shop The Streets, jehož zástupci mají za sebou rekonstrukci dvou hřišť na území našeho někdejšího federálního souseda.

A také hráčská asociace NBPA. Hráči NBA totiž mají možnost od této organizace dostat finanční podporu na veřejně prospěšné projekty, a to až 25 tisíců dolarů ročně. Tomáš Satoranský už tuto možnost jednou využil před covidem, když posílal příspěvek na pomoc požáry sužované Austrálii.

Dvoumetrový dlouhán, vynikající skvělým přehledem a kvalitními přihrávkami, začínal s basketbalem v USK Praha. Odtud se přes španělskou Sevillu a Barcelonu dostal jako čtvrtý Čech do NBA, kde postupně prošel kluby Washington Wizards, Chicago Bulls, New Orleans Pelicans a San Antonio Spurs, než se letos opět vrátil do Barcelony.

Tříletá smlouva s Chicagem na deset milionů dolarů ročně, jež mu na konci této sezony doběhla, z něj tři roky činila nejlépe placeného sportovce.

Kompletní žebříček nejvýdělečnějších tuzemských zástupců světa branek, bodů a sekund najdete tradičně v srpnovém vydání magazínu Forbesu. Stejně tak jako shrnutí kariérní cesty Tomáše Satoranského i jeho reprezentačního parťáka Jana Veselého, který se před několika týdny také přesunul do Barcelony z tureckého Fenerbahce Istanbul.