Jedna z nejsledovanějších pražských budov posledních let se postupně dokončuje. V září byla Masaryčka zkolaudovaná, otevřely se kavárny, restaurace a obchody a tento týden se strhla poslední ochranná fólie ze zlatého pláště na průčelí budovy. Práce na projektu Penty Real Estate spadající pod investiční kolos Marka Dospivy ale nekončí. V létě se má na střeše otevřít veřejně přístupná vyhlídková terasa s kavárnou.
Povolení k budování nástavby získala Penta od stavebního úřadu Prahy 1 v říjnu. To překvapilo kritiky projektu, kterým vadí, že ustoupené patro převýší okolní zástavbu a že poruší dohody, podle kterých nesmí výška střechy překonat čtyřicet metrů.
„Hrozí další ohrožení panoramatu historické Prahy i rušení nočního klidu z terasy,“ napsal na sociální sítě opoziční zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský, podle kterého získala Penta povolení v utajení a v rekordním čase.
Celou záležitost chce Čižinský řešit na zastupitelstvu městské části, dnes to mají na programu v rámci mimořádného zasedání i radní Prahy 1. Postup kritizují také zástupci Klubu Za starou Prahu, kterým vadí, že developer salámovou metodou navyšuje už povolenou stavbu a naruší dálkové pohledy na historické centrum.
Podle stanoviska Penty ale nejde o žádnou novinku. „Podle původního záměru měla být nejvyšší střešní terasa soukromá, k dispozici nájemníkům nejvyššího patra budovy. Na základě participace, opakovaných podnětů ze strany veřejnosti a diskuse se zástupci města jsme ustoupili, řešení přehodnotili, a terasa bude přístupná veřejnosti samostatným výtahem,“ říká šéf Penta Real Estate Petr Palička.
Nicméně například náměstek primátora Petr Hlaváček, který dohody kolem Masaryčky za město vyjednával, řekl deníku Právo, že o nápadu umístit na střechu ještě jedno patro neví.
Penta dále argumentuje tím, že záměr žádné normy neporušuje. „V pražské památkové zóně obecně platí limit pro výšku budov ve výši čtyřiceti metrů. Tento limit neplatí pro ustoupená podlaží či drobné nástavby, které jsou posuzovány individuálně, a mohou být povoleny, pokud výškou či provedením nenarušují panorama centra Prahy, což je právě tento případ,“ říká mluvčí Penty Martin Lánský a jeho slova potvrzuje i Institut plánování a rozvoje (IPR).
To, zda je záměr v souladu s územním plánem, posuzoval magistrátní odbor územního rozvoje, který k tomu vydal souhlasné stanovisko, se kterým se ztotožňují i městští plánovači z IPR. Souhlas navíc získal záměr i od magistrátních památkářů.
Zázemí pro občerstvení a toalety má být podle Penty minimální. Zatímco zastavěná plocha obou budov Masaryčky dosahuje přibližně 6400 metrů čtverečních, nástavba má zabírat 230 metrů čtverečních. A jelikož bude výška atiky celé budovy, tedy prodloužené zlaté díly čnící nad střechu, vyšší než výška navrhované nástavby, nemělo by být zázemí kavárny z okolních ulic prakticky vidět.
Podle Paličky veřejný charakter místa vyžaduje, aby na střeše alespoň malé zázemí s toaletami vzniklo. „Už dnes k Masaryčce míří stovky zájemců denně. Očekáváme, že se terasa díky atraktivním výhledům na Pražský hrad a Staré Město pražské zařadí mezi nejvyhledávanější návštěvní cíle,“ říká Palička.
K výtce ohledně možného rušení nočního klidu z terasy dodává, že o tom bude Penta s představiteli Prahy 1 jednat. „Vyjdeme vstříc požadavkům městské části, aby okolí nebylo ovlivněno případným hlukem a zejména aby nebyl rušen noční klid rezidentů,“ říká Palička.