Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Léto je u konce, prázdniny také a na realitním trhu to se začátkem podzimu zase žije. Asi nejviditelnějším počinem současnosti je pomalé dokončování projektu Masaryčka podle návrhu Zahy Hadid.

Dělo se toho ale mnohem víc. Například miliardář Karel Pražák koupil nejen Mafru a chemičku Synthesia, ale také velké pozemky v Praze 9. Takže aby těch devítek nebylo málo, přinášíme vám výběr celkem devíti událostí ze světa nemovitostí, které se udály během devátého měsíce roku.

Masaryčka finišuje. Marek Dospiva si může mnout ruce. Nejočekávanější stavba Prahy, kterou jeho Penta Real Estate dokončuje vedle Masarykova nádraží, získala kolaudaci a postupně se do ní stěhují nájemníci. Včetně samotné Penty, která do Masaryčky své kanceláře přestěhovala ze sousedního Florentina.

Pražák opět na nákupech. Nejprve Karel Pražák a jeho Kaprain odkoupil od Agrofertu miliardáře Andreje Babiše mediální vydavatelství Mafra a pardubickou chemičku Synthesia, pak si pořídil v rozvojové části Prahy 9 rozsáhlý brownfield od společnosti Howden ČKD Compressors. Na pozemcích by Pražák rád stavěl novou čtvrť.

Čekání na oživení. Nákup nemovitosti už zřejmě někteří lidé nechtějí dál odkládat. Hypoteční trh v posledních měsících mírně ožívá, ačkoli hypoteční sazby klesají jen velmi pomalu. Banky v srpnu poskytly nejvíce hypoték od června loňského roku. Z dlouhodobého pohledu však zůstává trh s hypotékami citelně utlumený.

Kompletní Kulaťák. Přijdou tři miliardáři na Vítězné náměstí a jeden z nich povídá: tak co tady postavíme? Takhle to asi v reálu nebylo, jisté ale je, že Penta Marka Dospivy, Sekyra Group Luďka Sekyry a Kaprain Karla Pražáka představily podobu výstavby na nezastavěnémčtvrtém kvadrantu náměstí v srdci Dejvic. V mezinárodní architektonické soutěži uspěl návrh nizozemské kanceláře Benthem Crouwel Architects, která je mimo jiné autorem budoucího nového brněnského nádraží, a českého studia OVA.

Vítězný návrh dokončení Kulaťáku
Vítězné náměstí, Vizualizace Benthem Crouwel Architects + OVA

K řece! V Praze se toho má podél Vltavy v následujících letech z hlediska výstavby i developmentu udát dost. Projekty, které nějakým způsobem souvisejí s řekou, představuje výstava v pražském Centru architektury a městského plánování. Dozvíte se na ní i to, jak bude vypadat nový obrovský park na Rohanském ostrově.

Poštovský výprodej. Minimální cena je odhadována na 1,3 miliardy, vzhledem k lokalitě ale může být ta konečná ještě vyšší. O čem je řeč? O budově v Jindřišské ulici, kterou se Česká pošta rozhodla prodat. Zájem o novorenesanční budovu má například pražský magistrát.

Čtvrt miliardy na nákupy. Startup Ownest, který nabízí takzvaný „rent to own“ model, kdy klient nejprve bydlí ve vybraném bytě v nájmu a po nějaké době ho může odkoupit, hodlá do konce roku proinvestovat 250 milionů korun. Realitní skupina European House Service (EHS), do které startup spadá, tak investuje do nákupu dalších bytů.

Památka na prodej. Cenovkou by se sice do žebříčku nejdražších domů Česka tato vila o pár milionů nedostala, i tak jde ale o ojedinělou nemovitost. Na prodej je cenná novorenesanční Schubertova vila vedle obory Hvězda. Za zanedbanou památku chce její majitel 130 milionů korun.

Trigema na sněhu. Investiční a developerská skupina Trigema Marcela Sourala si odskočila od bytového developmentu a koupila skiareál v krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Do jeho rozvoje chce investovat 1,3 miliardy korun. Není to ale zas tak překvapivý nákup. Trigema už několik let vlastní skiareál Monínec a do oblasti volného času dlouhodobě investuje.