Další z developerských projektů skupiny Penta miliardáře Marka Dospivy v samotném centru Prahy získává své finální obrysy.

Vedle více než třímiliardového projektu Masaryčka, na kterém se už postupně objevují díly zlaté fasády podle návrhu Zahy Hadid, se blíží dokončení i hotel, který Penta buduje za zhruba 1,2 miliardy z druhé strany Masarykova nádraží.

Hotel Hybernská dosáhl glajchy, tedy nejvyššího bodu stavby, a teď se začne pracovat na interiérech a fasádě. Dokončení se plánuje na první čtvrtletí příštího roku. Nájemcem bude mezinárodní síť hotelů Motel One, která s Pentou už spolupracovala na hotelu v ulici Na Poříčí v rámci projektu Florentina. V Hybernské otevře jeden z prvních hotelů nového konceptu The Cloud One Hotels, který na konci loňského roku německý řetězec představil v New Yorku.

„Koncept Motel One je budovat economy hotely, s malými a efektivními pokoji, které ale dbají na vysokou kvalitu. Pražský Cloud One je na hotelovém trhu významný krok, je víc zaměřený na lifestyle a vzhledem k tomu, že jde o poměrně velký hotel, bude jeho otevření velký počin,“ říká ředitel Penty Real Estate pro rezidenční a hotelovou výstavbu David Musil.

Motel One aktuálně provozuje osmaosmdesát hotelů ve dvanácti zemích světa. A dalších osmadvacet hotelů, včetně toho pražského s celkem tři sta osmdesáti dvěma pokoji, nyní připravuje. Na pražský trh vstoupil řetězec v roce 2014.

Penta na místě Hotelu Hybernská původně plánovala kancelářskou budovu. Nakonec se ale rozhodla právě pro hotel. „Myslím si, že jsme tuhle lokalitu perfektně oživili, protože hotel tady zafunguje lépe než sebekvalitnější kancelářská budova. Oživí a zlidští hrozivou křižovatku U Bulhara, kterou se postupně snažíme potlačit shora od našeho projektu Churchill a z druhé strany právě od Masaryčky,“ říká spolumajitel Penty a devátý nejbohatší Čech Marek Dospiva.

Návrh hotelu se světlou cihlovou fasádou je z dílny architektonického studia Schindler Seko Architekti, které se projektu věnuje od roku 2015. „Začínali jsme s verzí administrativní budovy a v té samé době se vypracovával návrh zastřešení nástupiště Masarykova nádraží. Pak přišel rok 2017, kdy investor změnil plány na hotel, takže jsme vše dali do šuplíku a začali znovu. Funkce hotelu se nám ale zdála jako velice městotvorná,“ vysvětluje architekt Jan Schindler.

Srdcem návrhu je podle něj atrium, které bude přístupné třemi pasážemi. „Jedna z nich povede přímo na pochozí střechu Masarykova nádraží, která hotel spojí s Masaryčkou. Pasážemi se člověk dostane zároveň do Opletalovy ulice i k hlavnímu nádraží,“ popisuje Schindler. S dokončením hotelu se rozšíří také chodník v Hybernské ulici, aby se mohla přiblížit podobě městského bulváru se stromořadím a obchody v parteru budovy.

Financování projektu si Penta Real Estate v loňském roce zajistila úvěrem ve výši téměř devět set padesát milionů korun, který získala od Komerční banky. Ta s Pentou na financování spolupracovala už ve chvíli, kdy skupina v roce 2018 kupovala pozemek od Českých drah.

Loni Penta v Hybernské investovala také do nákupu bývalé pobočky České pošty za dvě stě dvacet milionů korun. Památkově chráněnou část objektu hodlá Penta zrekonstruovat a druhou nevyhovující část zbourá. Na místě chce vybudovat komerční prostory.

Všechny dílčí projekty spadají pod velkou přestavbu území kolem Masarykova nádraží a Florence, do něhož hodlá Penta celkem investovat více než deset miliard korun.