skip to main content
Technologie

Pes, který bzučí, nekouše? Za necelé dva miliony může být i váš

Trvalo to čtvrtstoletí, ale fanoušci robotiky se konečně dočkali. Technologická firma Boston Dynamics zpřístupnila širší veřejnosti Spota, čtyřnohého „psího“ robota. Roky vývoje se ale podepsaly na ceně a Spot bude nové majitele stát v přepočtu skoro 1,8 milionu korun.

Tento týden společnost vypustila várku 150 robotů, zacílených na firmy, školy a výzkumné instituce. Ty mají podle společnosti možnost získat na robota blíže nespecifikovanou slevu. Na vybudování psí smečky vám ale nebude stačit ani pořádně tučné konto, každý si může koupit maximálně dva.

Reklama

První varianty Spota se dostaly do rukou veřejnosti už koncem loňského roku, šlo ale o malý počet v rámci programu Early Adopter. Modely sloužily například k monitoringu staveb, dodržování bezpečných rozestupů během pandemie nebo také lékařskému screeningu.

Reklama

Cílem Boston Dynamics však nebylo vytvořit spolehlivého aportéra, ale stroj nahrazující lidskou přítomnost tam, kde by byla nebezpečná nebo by trvala zbytečně dlouho. Právě k hledání nejefektivnějšího využití téhle „hračky“ za desetitisíce sloužily modely z řady Early Adopter.

Mezi další předpokládaná využití se mají zařadit třeba doly nebo jaderné elektrárny, kde bude možné Spota ovládat i z kilometry vzdálené kanceláře. Snad si tam nerozpomene na testy stability, kdy do prototypů inženýři z Boston Dynamics všelijak kopali…

Reklama
Reklama