skip to main content
Byznys

Pět byznysových rad od spoluzakladatele Home Depotu

Čím se liší dobrá firma od skvělé? Podle spoluzakladatele americké sítě hobby marketů Home Depot Kennetha Langona je ten rozdíl v lidech.

Čtěte také: Jak začít s vlastním byznysem už na škole? 6 tipů Honzy Bednáře, jak na to

Podle Langona úspěch určují dvě věci: to, že si udržíte správné lidi a máte odvahu posouvat hranice. „Svět patří těm, kteří riskují,“ říká. „Abyste se posunuli o úroveň výš, musíte mít dost sebedůvěry udělat krok dřív než někdo jiný.“

Syn instalatéra a kavárnice absolvoval univerzitu v Bucknellu. Na večerní škole na NYU získal titul MBA. Následná práce pro R.W. Pressprich na Wall Street byla jen zahřívacím kolem. Založil totiž finanční společnost Invemed Associates, která brzy začala zvyšovat počáteční kapitál. Ten pak použil k založení Home Depotu, řetězce s hodnotou 235 miliard dolarů.

Z kariéry si Langone odnesl ponaučení, která by si podle jeho názoru měla osvojit i dnešní generace podnikatelů. Můžeme je shrnout do těchto bodů:

Buďte proaktivní

Nenechte si ujít žádnou příležitost. Zatímco ostatní jsou skeptičtí a drží se prognóz a předpovědí, vnitřní instinkt má násobnou cenu.

V roce 1963 takto Ken získal hodnotného klienta pro firmu R.W. Pressprich. Všiml si jména výrobce hraček na vánočním dárku pro syna a dojednal si schůzku s ředitelem.

Hračkářská společnost se již dříve pokoušela vstoupit na burzu, ale z plánu sešlo. V tom viděl Kenneth Langone příležitost. A nakonec se díky němu Pressprichu podařilo získat cenného klienta. Společnost za dva roky prodali se značným ziskem.

Investujte do lidí, nikoli do firem

Reklama

Firma je tak dobrá jako lidé, které zaměstnává. Podle Langona by lidé, kteří mu pomohli dostat se tak daleko, naplnili Yankee Stadium a ještě pár dalších.

K tomu, aby udělali velké věci, ale lidé potřebují správné podněty. Když spoluzaložil Home Depot, dal spoluzakladatelům Berniemu Marcusovi a Arthuru Blankovi padesátiprocentní podíl. S jedinou klíčovou podmínkou: Jmění vynaložené na další zaměstnance před vstupem společnosti na burzu půjde z podílu Bernieho a Arthura.

Předpokládal, že v takovém případě si budou počínat moudře. „Jsem naprosto přesvědčený, že když se daří obchodu, je to elementárně díky lidem. Čím víc mají lidé možnost uspět ve svých rukou, tím pravděpodobnější i úspěch je.“

Chovejte se eticky a s investory jednejte spravedlivě

Jen dva týdny předtím, než ruka práva dosáhla na Madoff Securities, odmítl Langone zdánlivě zlatou žílu nabídnutou samotným Berniem Madoffem. Nový fond měl být podle Madoffa nadřazený ceninám jeho dlouhodobých klientů-investorů. Ken se nad tím zamyslel a vžil se do situace stávajících klientů. Protože se mu taková představa nelíbila, smlouvu neuzavřel.

Nikdy neusněte na vavřínech

Dívejte se na každého jako na hrozbu. Pokud zůstanete pasivní, ostatní vás překonají.

Přijměte myšlení zralé úspěchu

Ti, kdo změnili svět, vystoupili z komfortních zón, aby udělali něco, co se nikdy předtím nestalo. Ať už to byl objev Ameriky nebo i následné zkrocení tohoto širého a znepokojivého kontinentu. Bez objevitelů a průkopníků bychom náš svět nikdy nepoznali.

Foto: Forbes.com