„Přemýšlej o tom, co říkáš. Vyhýbej se otřepaným frázím, které pronášejí všichni. Odtrhni se od internetu. Čti knihy,“ píše Timothy Snyder v jedné z publikací, které pomohou lépe pochopit, jak a proč se společnost mění, jak uvažuje a jak by se měla bránit tyranii, která může mít mnoho podob.

Život po pandemii, politické události nebo třeba změna priorit a dlouho zavedených zvyklostí můžou vyvolat nejistotu. Nedokážete pochopit, proč se to všechno děje. Nevíte, který názor vybrat a jak poznat, co je vlastně pravda? Nebo vás trápí, jakým názorům podlehli vaši přátelé?

Vybrali jsme pět knih, které se velmi snadno čtou a pomohou vám zorientovat se ve společenské změně, která právě probíhá. 

Samozřejmě nejde o žádné zápisky od stolu nebo nepodložené názory jednotlivců. Každá z knih nabízí pevné a podložené argumenty opírající se o vědu a historii. 


Timothy Snyder: Tyranie

Foto Paseka / Prostor

Dvacet lekcí z 20. století napsal profesor Yaleovy univerzity. Na reálných příkladech z nedávných dějin ukazuje například, jak a proč se Adolf Hitler nebo Donald Trump dostali k moci, jak a proč lidé začali věřit lžím, a hlavně – jak se z těchto situací můžeme poučit a znovu je neopakovat.

Rady jsou to mimořádně prosté, takže je do svého života může aplikovat opravdu každý. Tyranie teď navíc vyšla v ilustrované podobě, díky čemuž ji možná ocení i ti, kdo obvykle nečtou víc než internetové články.


Václav Smil: Čísla nelžou

Foto KNIHA ZLIN

Naprosto zásadní kniha, pokud chcete porozumět jakýmkoli předkládaným číslům, naučit se je vidět v kontextu a správně interpretovat. Světově uznávaný kanadský vědec českého původu Václav Smil na základě překvapivých statistik a názorných grafů zpochybňuje naše často pohodlné myšlení a vyvrací novodobé mýty o tom, jak svět funguje.

Kromě užitečných postupů se však dozvíte i řadu čísly a statistikami podložených zajímavostí, které vás často možná šokují.


Hans Rosling: Faktomluva

Foto Jan Melvil publishing

Hans Rosling, lékař, statistik a popularizátor vědy, popisuje, jak naše instinkty a naučené myšlenkové pochody zkreslují naše názory na okolní svět. Zároveň dokazuje, že když se podíváme na fakta a nenecháme se u toho obalamutit vlastním mozkem, zjistíme, že svět je mnohem pozitivnější místo, než se na první pohled může zdát.

Tato kniha změní způsob, jak sami hodnotíte svět, připraví vás na boj s nevědomostí, ale vybaví vás i schopností správně reagovat na všechny budoucí výzvy.


Yuval Noah Harari: Sapiens

Foto LEDA spol.

Kniha Sapiens, Stručné dějiny lidstva se sice zabývá tou nejhlubší minulostí, tím, jak se vyvíjel celý lidský druh, ale paradoxně to pomůže dívat se střízlivě na současnost i budoucnost.

Uvědomíte si, jak radikálně se měnil člověk a jeho způsob života, a jaké maličkosti to většinou způsobily. Nedílnou součástí jeho vývoje bylo i to, jak člověk dokázal (a stále dokáže) změnit planetu, její krajinu i zvířata. Mimochodem, i Sapiens vyšel v angličtině v ještě přístupnější podobě jako dvoudílný grafický román.


Jonathan Haidt: Morálka lidské mysli

Foto Penguin Books

Psycholog Jonathan Haidt ve svém bestselleru odpovídá na otázky, proč každý z nás uvažuje jinak, podle čeho se rozhodujeme, jakou roli v našich názorech hraje morálka, jak tato morálka vlastně vzniká a odkud se bere. I  jak se liší pod vlivem různých kultur a prostředí, v němž každý z nás vyrůstá. Také se například dozvíte, jak velkou roli v utváření našich názorů má rozum a nakolik je pouze dílem intuice.