skip to main content
Jak být lepší

Pět minut, které vám pomohou se ráno správně obléknout a zajistit si lepší den

Jak vypadá vaše ráno? Vstáváte na poslední chvíli a ve spěchu si na sebe obléknete to první, co vám přijde pod ruku, a někdy to není úplně ono? Nebo naopak o svém outfitu pečlivě přemýšlíte už večer, než jdete spát, ale i tak se vám stává, že v půlce cesty do práce litujete, že jste se neoblékli jinak?

Průkopnice nového oboru módní psychologie Dawnn Karen tvrdí, že oblečení může zlepšit nejen náš vzhled, ale i život. Jen se musíme umět obléknout správně. A to není jen tak.

Oblečení je úzce napojené na naše emoce. Na to, jak se cítíme a vnímáme sami sebe i jak působíme na okolí. Jeho výběru bychom proto měli věnovat náležitou péči. Takovou, která zohlední nejen to, co nás daný den čeká, ale hlavně naše pocity. Jedině tak podle ní můžeme své oblečení přizpůsobit tak, aby skutečně vyjadřovalo to, co si přejeme.

Jak na to? Dawnn Karen ve své knize Šaty dělají člověka doporučuje toto krátké ranní cvičení. Říká mu vědomá příprava. 

1. Nastavte si budík o pět minut dřív. Nikam ale nespěchejte, zůstaňte ležet v posteli, klidně mějte zavřené oči, s nikým nemluvte a jen sami sobě připomeňte, co vás dnes čeká.

Reklama

2. Vnímejte, jak se právě cítíte a určete si, jak se chcete cítit během několika následujících hodin. Vaše emoce vám podle Karen napoví, co si na sebe vzít. Popište si své pocity a podle nich hledejte oblečení, které jim bude odpovídat. Ať už budete chtít svou náladu podtrhnout, nebo vylepšit. Rozhodně se ale neoblékejte na autopilota.

„Když se nad svou náladou zamyslíte ještě předtím, než se začnete oblékat, budete svoje pocity prožívat, místo abyste je potlačovali nebo popírali. Pokud si úzkost nejdřív připustíte, zmírní se a vy budete moct začít jednat smysluplně a pozitivně,“ píše Karen.

Na co dalšího byste ještě měli myslet? Na to, abyste se oblékali podle svého skutečného života. To znamená, noste oblečení, které se hodí k člověku, kterým jste teď. Ne k někomu, kým jste byli na střední, nebo k tomu, o kom sníte, že se z vás stane. Tím docílíte jen toho, že budete mít plnou skříň a pocit, že nemáte co na sebe. Protože oblečení v ní bude pro někoho jiného. 

A noste taky svoje oblíbené věci a neschovávejte si to nejlepší oblečení na výjimečné příležitosti. Naopak, užívejte si ho, bez ohledu na počasí nebo to, jestli je zrovna v módě. Oblečení vám může vylepšit život. Ale nejdřív si ho musíte vzít na sebe!