Parfémy v nás vzbuzují silné emoce, protože receptory vůní jsou v mozku spojeny s centry, kde vznikají vzpomínky. Aroma dokáže podnítit i fantazii. Stačí si například přičichnout k levanduli, zavřít oči a už cestujete na jih Francie. Chcete jinou destinaci? Není problém, přivoňte si třeba k tónům ambry či oudu a rázem se ocitnete na tržišti kupříkladu v Maroku.

Cestování s parfémy je levné a bezpečné
Vzhledem k tomu, že letos v létě zřejmě budeme cestovat ve výrazně omezeném režimu, cestovatelské parfémy nám přijdou vhod. Vůně jako suvenýry z cest byly ostatně trendy už v časech alžbětinské Anglie, kdy mořeplavci ze svých objevů přiváželi do Evropy dosud nepoznané ingredience.

Tady je pět vůní, díky kterým se rázem ocitnete na cestě kolem světa.

Marrakech Intense, Aesop, EdT, 50 ml, 1950 Kč

Chcete zažít atmosféru proslulého tržiště v Marrákeši? Pak potřebujete esenci jasmínu, bergamotu, neroli v kombinaci s hřebíčkem, kardamomem a santalovým dřevem.

Cipresso di Toscana, Acqua di Parma, EdT, 75 ml, 2250 Kč

Kdo by se v náročných časech nechtěl projít dokonale klidnou toskánskou krajinou, která svými zákoutími inspirovala tolik (nejen) renesančních umělců? Vůně Acqua di Parma vám nabízí útočiště v esencích cypřiše, badyánu, pomeranče i šalvěje.

Pómelo Paradis, Atelier Cologne, čistý parfém, 100 ml, 2890 Kč

Mezi parfuméry se traduje legenda, že každý správný tvůrce vůní musí vytvořit vůni, jejíž esencí bude grapefruit. Pracovat s touto složkou je totiž mimořádně těžké, může vyznít lacině. Pomelo Paradis ale díky chytře nakombinovaným citrusům, mátě a vetiveru připomíná koktejl. Svižný a energický jako gin and tonic, který dostanete v jednom z barů na Manhattanu.

Baïkal Leather Intense, Nicolaï, EdP, 30 ml, 1560 Kč

Do nitra divoké panenské přírody Sibiře, až k samým břehům Bajkalského jezera, vábí esence zakouřené borovice, yuzu, pepře, pižma i šafránu. Nemusíte se ale bát, že by tato vůně neměla svou jemnou stránku. Tu zde bezchybně ztělesňují růže a fialky.

17 Nandan Road, Ulrich Lang New York, EdT, 100 ml, 2990 Kč

Už sám název odkazuje k cestám na Dálný východ. Parfém je poctou známému parku v Šanghaji, kde kvete výrazně aromatická vonokvětka, která je i hlavní ingrediencí tohoto počinu. Doprovází ji kosatec, kůže a pižmo.