Uklízíte, až když se nemůžete dostat z jednoho pokoje do druhého? Asi vás nepřekvapí, že to není zrovna ta nejúčinnější strategie. Proto se zkuste inspirovat spisovatelkou a autorkou podcastů Happier Gretchen Rubin a vyzkoušejte její pětiminutové pravidlo.

To zní: Za dobu pěti minut udělat co nejvíce rutinních domácích prací nehledě na to, jak moc se vám do nich nechce. Jen pro představu, za pět minut můžete umýt hrníčky od ranní kávy, ustlat postel, srovnat odhozené boty z předešlé noci, pověsit kabát, hodit špínu do pračky, dát ovladače k televizi a odnést špinavé misky ze stolu. A to je docela hodně, ne?

Jde o to, abyste si doma uklízeli průběžně a nenechávali vše na jeden „velký“ úklid, do kterého se budete dokopávat ještě obtížněji. Stanovte si proto pevný čas této pětiminutové výzvy a zkuste ji každý den, včetně víkendů, dodržovat.

Pokud jste ranní ptáčata, nastavte si ráno na mobilu časovač s odpočtem pěti minut a zvládněte to hned zkraje dne. Jestli máte raději klidnější rána nebo kvůli dětem nepřichází ranní úklid v úvahu, nechte si uklízecí pětiminutovku na večer.

Sami budete překvapeni, kolik se toho dá během pěti minut, které byste třeba zbytečně promrhali na sociálních sítích, stihnout.