Skupina PPF, která letos v září oslaví třicet let, vydala první výroční zprávu po tragické smrti svého zakladatele Petra Kellnera. Už na první stránce promlouvá jeho manželka Renáta.

„Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál. Vím, že to nebude snadné, ale nemám pochybnosti, že to všichni společně zvládneme,“ píše žena, která se po svém zesnulém muži stala správkyní pozůstalosti a která se nyní společně s managementem podílí na směřování skupiny.

Autorem úvodního slova, v němž dříve sám nejbohatší Čech poodkrýval svůj pohled na svět, je poprvé Kellnerův nástupce a minoritní akcionář skupiny Ladislav Bartoníček.

Ten na rozdíl od Kellnera nevolí oslovení „vážení přátelé“, avšak v nastoleném trendu – lze-li to tak nazvat – jemného poodkrývání názorů pokračuje.

Koronavirus podle něj změní a ještě změní svět, jak jsme jej v poslední dekádě znali, a to nejen z hlediska byznysu. „Bohužel sledujeme, že i v rámci boje s pandemií dál ubývá svobody a přibývá regulace, že mezi lidmi i státy roste napětí a neporozumění,“ uvádí Ladislav Bartoníček.

Tím nicméně společenské názory končí. PPF znamená primárně byznys a byznys byl v roce 2020, o němž výroční zpráva referuje, nesmírně složitý. Skupina se vůbec poprvé ve své historii propadla do celoroční ztráty, čítající 291 milionů eur.

Vinu nese především splátkový Home Credit, se kterým důsledky koronavirové pandemie zamávaly nejvíce: loni vykázal ztrátu 584 milionů eur. Oproti tomu telekomunikační větvi, která je už nějakou dobu pro skupinu klíčová, se dařilo.

PPF se navíc uchýlila k vyčlenění infrastrukturní části Telenoru tak, jak učinila v případě O2 a Cetinu. PPF Telecom Group, jak skupina v únoru 2020 pojmenovala všechna svá aktiva v segmentu, loni vydělala 401 milionů eur čistého.

První významný zisk si také připsala biotechnologická společnost SOTIO, která prodala minoritní podíl ve švýcarské NBE Therapeutics. Ten měl hodnotu ve stovkách milionů eur.

Na světlou budoucnost chystá PPF i Škodu Transportation. Ta sice loni hospodařila s čistou ztrátou, ale konstantně investuje do svého rozvoje. V říjnu 2020 také provedla akvizici podílu ve výrobci autobusů TEMSA. Firma původem z Turecka vyváží do více než šedesáti zemí světa.

PPF má dále rozehráno vícero významných dealů, z nichž za zmínku stojí snaha o spojení Air Bank s Monetou, prodej Mall Group, možné umístění Cetinu na burzu nebo stažení O2 z pražské burzy.

Z výroční zprávy vyplývá, že PPF už se sloučením s Monetou víceměně počítá: na straně 239 uvádí, že „uzavření transakce se očekává ve druhé polovině roku 2021“. Mimořádná valná hromada z letošního června nicméně sloučení nedala zelenou.

Stran možného prodeje Mall Group se ze stránek pochopitelně nic nového nedozvíme, stejné platí pro potenciální vstup Cetinu na burzu.