skip to main content
Podcast byznys

Pietro Filipi letos otočíme do zisku, říká nový majitel Michal Mička

Forbes Byznys podcast: Michal Mička (Capital 2 Human)

Na investorskou scénu vtrhl loni jako neřízená střela. To když teprve ve svých 30 letech začal nakupovat podíly v českých firmách, jako je Liftago, Favorit nebo Pietro Filipi. Do každé z nich nalil desítky milionů korun.

Čtěte také: ▶ Forbes Startup podcast s Rekoly, Ofem a Prahou o bikesharingu

„Zdrojem pro investování jsou mé vlastní peníze. Jako páku mám kvalifikované investory, kteří mi pomohou zafinancovat projekt. Ne ekvitně, ale dluhově,“ říká v prvním dílu ze série Forbes Investor podcastů Michal Mička, který je vlastníkem skupiny Capital 2 Human (C2H).

Divizí skupiny je i investiční společnost Incomming Ventures, která investuje do technologických projektů a kterou Michal Mička rozjel díky spolupráci Adama Kurzoka a Igora Třeslína. Ti stáli za projektem Lunchtime a prodali jej za 65 milionů indickému Zomatu.

Incomming Ventures má v portfoliu pět projektů (Expando, Shopsys, Apifier, Flatio a Liftago). Do mobilní aplikace Liftago přitom investoval loni v září nižší desítky milionů korun.

Reklama

„Musíme dokázat, že produkt je škálovatelný a že najde uplatnění v zahraničí,“ říká v podcastu Mička s tím, že mobilní platformu letos čeká expanze na zahraniční trhy, kterou nyní řeší se zakladateli Martinem Hausenblasem a Ondřejem Krátkým.

Nejvíce jej dnes ale zaměstnává poslední investice. To když v listopadu koupil 80 procent české oděvní značky Pietro Filipi. „Firma není v dobré kondici, je na ní spousta práce. Super ale je, že má obrovský potenciál a víme, jak ji spravit,“ vysvětluje Mička s tím, že k problémům, které zdědil, patří vysoká zadluženost a také zaspání Pietro Filipi v onlinu.

Loni EBITDA značky klesla do záporných čísel. „Letos máme plánovanou kladnou EBITDA ve výši 23 milionů. Věříme, že je to realistický předpoklad,“ vypočítává.

A čeho během své investorské kariéry lituje? Mrzí jej neuskutečněná investice do Kiwi.com (dříve Skypicker) Olivera Dlouhého, kdy o ní sice vyjednával, ale nakonec se obě strany nedohodly.

„Beru to sportovně, je to byznys. Člověk se nemá dívat zpátky, ale samozřejmě mě to mrzí. Dnes jsme mohli být veselejší,“ říká s úsměvem.