Pivo uvařené díky solární energii. Takovou ambici má Pivovar Svijany, který podepsal smlouvu o díle se společností Solek. 

Na konci února začne Solek instalovat na střechu výrobního závodu Pivovaru Svijany bezmála tisíc kusů solárních panelů s očekávaným ročním výkonem cca 440 megawatthodin za rok, kterým společnost pokryje čtrnáct procent celkové spotřeby energie.

 „Díky nám se bude ve Svijanech vařit pivo ze sluneční energie. Více český projekt si pro návrat SOLEKu do České republiky neumím představit. Mám z toho velkou radost. Po třinácti letech nabírání zkušeností v Evropě, a hlavně v Chile, chceme uplatnit naše know-how i doma. Dnes už nám nedělá problém postavit elektrárnu o výkonu 0,5 megawattu,“ řekl Jaroslav Kříž, jednatel Solek Czech Services, Solární systémy.

„Spolupráce s Pivovarem Svijany je přesně tím typem projektu, kterému bychom se chtěli v Česku věnovat. Naším zaměřením jsou průmyslové haly, komerční budovy nebo nemocnice. Budeme firmám a České republice pomáhat k větší energetické soběstačnosti a zdravé budoucnosti,“ okomentoval spolupráci Zdeněk Sobotka, zakladatel a energetického holdingu.

Pivovar Svijany se tak stane pivovarem, který bude díky energii ze Slunce vařit pivo a zvyšovat tím svou energetickou soběstačnost. Vyrobená elektřina bude v rámci objektu využita pouze pro vlastní spotřebu. Pokud by navíc pilotní projekt znamenal vzájemnou spokojenost, není vyloučeno, že by se solární panely rozšířily i na další pivovarské budovy, které se v areálu na severu Čech nacházejí.

Pivovar Svijany bude díky energii ze slunce zvyšovat svou energetickou soběstačnost. Vyrobená elektřina bude v rámci objektu využita pouze pro vlastní spotřebu. „Pokud se pilotní projekt oběma stranám osvědčí, není vyloučeno, že by se solární panely rozšířily i na další pivovarské budovy na severu Čech,“ dodal Jaroslav Kříž.

Sobotkův energetický holding Solek patří k českým firmám s globálními ambicemi. Předloni poprvé překonal na tržbách hranici jedné miliardy korun a potvrdil tak svou ziskovost, do které se vrátil před více než dvěma lety. Firma má za sebou desítky projektů v Chile. Co se týče Evropy, působí v Rumunsku a chystá se expandovat na Kypr i do Řecka, Maďarska nebo i Izraele či jihoamerické Kolumbie.