Téměř před pěti lety se společnost BP pustila do ambiciózního pokusu transformovat se z ropné společnosti na podnik zaměřený na nízkouhlíkovou energetiku.

Britská společnost se ale nyní snaží vrátit ke svým kořenům velkého hráče na trhu s ropou a zemním plynem s růstovým příběhem, který by se vyrovnal konkurentům, oživit cenu svých akcií a rozptýlit obavy investorů ohledně budoucích zisků.

Konkurenti Shell a norský státem kontrolovaný Equinor rovněž omezují plány na přechod na novou energetiku, které byly stanoveny na začátku tohoto desetiletí.

Jejich změna směru odráží dvě zásadní události: energetický šok způsobený ruskou invazí na Ukrajinu a pokles ziskovosti mnoha projektů obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren na moři, v důsledku spirálovitě rostoucích nákladů, problémů s dodavatelským řetězcem a technických problémů.

Generální ředitel BP Murray Auchincloss plánuje v rámci snahy o zlepšení výkonnosti a zvýšení výnosů vložit miliardy do nových projektů v oblasti těžby ropy a zemního plynu, mimo jiné na pobřeží Mexického zálivu v USA a na Blízkém východě.

https://forbes.cz/z-youtube-i-netflixu-udelal-masiny-na-penize-poznejte-nejuspesnejsiho-ceskeho-manazera/https://forbes.cz/z-youtube-i-netflixu-udelal-masiny-na-penize-poznejte-nejuspesnejsiho-ceskeho-manazera/

Časově se tento výhled shoduje s varováním, že svět nesplní cíl podpořený OSN omezit do konce století globální oteplování na jeden a půl stupně Celsia, což je nezbytné k tomu, aby se zabránilo katastrofickým dopadům změny klimatu.

To znamená, že společnosti pravděpodobně nesplní nebo budou muset snížit cíle pro snížení emisí, uvedl Rohan Bowater, analytik společnosti Accela Research.