Platby výkupného v kryptoměnách kvůli útokům vyděračským softwarem (ransomware) se loni téměř zdvojnásobily a vystoupaly na 1,1 miliardy dolarů (to je v přepočtu 23,5 miliardy korun). Vyplývá to ze studie, kterou ve středu zveřejnila analytická firma Chainalysis. Útoku se loni nevyhnuly například British Airways, Shell nebo BBC.

Ransomware je software, jehož cílem je zakázat nebo výrazně omezit oběti přístup k datům nebo k celým systémům do doby, než zaplatí výkupné. Zločinci se na internetu tímto způsobem často zaměřují na firmy a instituce, jako jsou nemocnice, školy či vládní úřady.

V posledních několika letech se však převládající strategií stal „lov velkých zvířat“, tedy velkých firem. Dominantní podíl na celkovém objemu příjmů z výkupného tvoří platby jeden milion dolarů a více, zjistila společnost Chainalysis.

Údaje ve studii podceňují roli kryptoměn ve všech zločinech, protože sledují pouze kryptoměny zasílané na adresy peněženek označené jako nezákonné, upozorňuje agentura Reuters. Výzkum tak například nezohledňuje platby kryptoměnami při obchodu s drogami.