Indonéský ostrovní resort Bali platil léta za bezstarostný ráj, kde máte vše dovoleno – tedy pokud na to máte peníze.
Bali tak tvořilo zajímavý kontrast ke zbytku relativně přátelské, ale jinak dost konzervativní a nábožensky založené Indonésie. Ostrov, který jen za loňský rok navštívilo více než 2,1 milionu lidí, má však podle všeho už plné zuby turistů, kteří si zde nastavují vlastní pravidla.
A tak se rozhodl turisty pořádně zkrouhnout. Letos v březnu například guvernér I Wayan Koster požádal státní orgány, aby zakázaly cizincům pronajímat si od místních obyvatel motorky a skútry.
Ne tedy, že by turistů na motorkách zatím ubylo, nicméně místní policie je začala pokutovat za nenošení přilby, což je přestupek, nad kterým u místních přivírá oči. Na ostrově se také nově kontroluje, jak se turisté oblékají, a problém může způsobit i nevhodná dovolenková fotografie na některé z oblíbených sociálních sítí.
Čerstvě pak došlo i na krypto. Vláda varovala turisty před pokusy o placení za zboží a služby prostřednictvím kryptoměn. A sám guvernér se nechal slyšet, že zahraniční turisty, kteří se chovají nevhodně, vykonávají činnosti, které nejsou povoleny v jejich vízech, nebo používají kryptoměny jako platební prostředek, čeká drsné zúčtování.
Guvernér rovnou vyjmenoval, na jaké „radosti“ se mohou turisté v případě ignorace pravidel těšit: sahají od správních sankcí přes trestní postih až po deportaci. Ale proč jsou problémem právě kryptoměny?
To je samozřejmě dobrá otázka. Faktem je, že indonéský zákon zakazuje používat jako platební prostředek jiné měny než rupie, přičemž při jeho nedodržení hrozí odnětí svobody až na jeden rok a pokuta 200 milionů rupií, tedy asi 295 tisíc korun (a zhruba 0,485 bitcoinu, jen to nikdo neříkejte guvernérovi).
Nařízení se však v minulosti hlídalo spíše v případě používání zahraničních zákonných měn. Varování ohledně kryptoměn přichází po investigaci indonéského zpravodajského serveru Kompas, která odhalila, že překvapivě velké množství podniků v plážovém resortu Seminyak si za své služby nechává běžně platit právě v kryptoměnách.
Za kryptoměny se zde navečeříte, nakoupíte oblečení, půjčíte motocykl, ale také třeba navštívíte meditační studio. Guvernér Koster dodal, že opatření platí rovným dílem pro turisty, kteří kryptem platí, i pro podniky, které krypto přijímají – těm hrozí tresty odnětí svobody a tučná pokuta za provádění nezákonné směnárenské činnosti.
Šéf indonéské centrální banky Trisno Nugroho na společné tiskové konferenci připomněl, že krypto je v zemi povoleno jako obchodovatelná komodita na licencovaných burzách, ale v žádném případě ne jako forma platby.
Možná to ale nakonec nebude, na rozdíl od tamního počasí, tak žhavé. Ve zbytku země podniky s plnou podporou hlavního města Jakarty využívají kryptoaktiva, konkrétně NFT, k posílení investic a přilákání zahraničního zájmu.
Nejen Bali, ale celá Indonésie navíc po covidové uzávěrce stále trpí nedostatkem turistů. V předchozích dvou letech klesl cestovní ruch v Indonésii o více než sedmdesát pět procent a poslední guvernérovy kroky vedou ke zhoršení situace – začátkem května například navrhl kvóty pro vstup na ostrov kvůli obavám z chování turistů.
Pokud tedy nebudeme předpokládat, že Koster usiluje o předčasné ukončení své politické kariéry, mohlo by se nakonec ukázat, že pouze zkouší naoko uspokojit spravedlivě rozhořčené místní. Pomyslná karavana ale pojede dál.