Přestože PlayStationu 4, poslední z řady herních konzolí japonské společnosti Sony, se za sedm let od uvedení na trh prodalo 108,9 milionu, na úspěch druhého modelu stejné řady jeho mladší sourozenec zdaleka nedosáhne. Tento týden uplynulo přesně 20 let od doby, kdy se v domácnostech poprvé rozsvítila legendární herní konzole PlayStation 2.

Jako první se konzole objevila na pultech japonských obchodů začátkem března 2000, západní trhy si musely počkat až do podzimu. A počkat se vyplatilo: nový model nabízel vestavěný DVD přehrávač, kompatibilitu s hrami a ovladači předchozího modelu, a především otevřel stavidla záplavě dnes ikonických herních titulů.

Původní verze PlayStationu 2 a jeho přepracovaný, útlejší model z roku 2004

Není proto divu, že se PlayStation 2 stal se 155 miliony prodaných kusů nejprodávanější konzolí vůbec. Pro srovnání: konkurenční Xboxy od Microsoftu nikdy nepřesáhly hranici 100 milionů a nejúspěšnější konzole 80. let, Nintendo Entertainment System, prodala „jen“ necelých 62 milionů kusů.

Vždy ale rozhodují hry. Xbox měl Halo, Nintendo Maria a Sony stálo u rozkvětu herních franšíz typu Gran Turisma, Jak and Daxter nebo později God of War. A právě PlayStation 2 se stal první konzolí, na které se daly hrát klasiky jako Grand Theft Auto III, Kingdom Hearts nebo Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty.

Sázka na herním publikem milované značky se vyplatila – pro PlayStation 2 se prodalo kolem 1,5 miliardy kusů softwaru.

Vůbec nejprodávanější hrou veleúspěšné konzole se stalo pokračování série Grand Theft Auto s podtitulem San Andreas. Opulentní městské akce, ve které jste měli na tehdejší poměry nebývalou svobodu se vyřádit, se dohromady prodalo 17,3 milionu kopií.

Přestože v Sony relativně brzy přišli s novou konzolí PlayStation 3 (japonskou premiéru si odbyla 11. listopadu 2006), na předchozí model nezanevřeli a jeho výroba i prodeje jely dál. Poslední kus „péesdvojky“ opustil továrnu až v roce 2013, a po neuvěřitelných 12 letech tak ukončil zatím nejdelší éru prodeje jednoho modelu herní konzole.

Koncem letošního roku chystá Sony přidat do své kolekce další generaci: PlayStation 5 by se na pultech měl objevit mezi říjnem a prosincem, tedy ve stejném období jako nový konkurenční Xbox od Microsoftu.

Podle agentury Bloomberg by se cena za nový model měla pohybovat okolo 500 dolarů, což je o rovné dvě stovky více, než za kolik jste v době vydání pořídili PlayStation 2.