Právě jsem se vrátila z plesu. Docela mě zaskočilo, jak málo pořád víme o tom, jak se na takovou událost obléct. V branži jsem několik let a je to pořád dokola, stále stejné nedostatky. Ne, opravdu žádné oranžové košile s roztodivnými vzory  nebo příliš dlouhé kalhoty, jak máme my v Česku často zvykem. Ples není pouť, ale sváteční událost, ke které kýč nepatří. Volte decentnost.

Tady je několik tipů pro plesovou sezonu.


5 tipů pro ženu

1. Obuv je součástí večerní róby
Obuv je rovnocennou součástí večerní toalety, proto by měla být ve stejné či podobné barvě jako šaty, případně neutrální tzv. tělové barvy. K plesovým šatům bezpodmínečně patří uzavřené lodičky a tělové silonky. Můžete si dovolit vyšší podpatek, který zvýrazní ženskou siluetu.

2. Silonky do otevřených lodiček nepatří
Největší faux paux jsou otevřené lodičky a silonky. Musíte-li zvolit otevřenou obuv, rozhodně si neoblékejte punčochy. Otevřenou lodičku si obouváte na nahou nohu, můžete použít tekuté silonky. Nutností je dokonalá pedikůra. Abyste neměla příliš „bílé“ nohy, zajděte si před plesem do solária, nebo můžete zvolit takzvaný nástřik opálení.

3. Koktejlky nejsou šaty na ples
Ples patří mezi nejdůležitější společenskou událost roku, proto k němu patří dlouhé večerní šaty. Koktejlky se hodí na formální večeři, do divadla nebo na koncert.

Zena

4. Spodní prádlo by nemělo být vidět
Volte raději samodržící podprsenku, nebo alespoň podprsenku stejné barvy jako vaše šaty. Můžete si ji také přichytit poutky k šatům. Vykukující ramínko zkazí dokonalý dojem.

5. Na ples jedině v kabátě nebo plédu
Součástí vašeho společenského oděvu je i to, v čem na ples přicházíte. Je to první oděv, který na vás ostatní uvidí. Vyvarujte se proto zimních bund a oblékněte si elegantní kabát, případně pléd.


5 tipů pro muže

1. Na ples jedině v Black tie
Na formální událost jakou je ples se správně nosí jedině tzv. Black Tie – slavnostní pánský oděv, který zahrnuje smoking, smokingovou bílou košili, černý motýlek a lakýrky.

black

2. Poslední knoflík nechte rozepnutý
Pokud nemáte vlastní smoking a nemůžete si ho ani půjčit, zvolte tmavý oblek. Po celou dobu mějte sako zapnuté, ale poslední knoflík nechte vždy rozepnutý (platí pro obleky s dvěma nebo třemi knoflíky).

3. Na ples nepatří extravagance
Vyvarujte se extravagantním barvám košil jako jsou červená, tmavomodrá, kanárková, vzorovaná apod. Mějte na paměti, že na ples patří decentní bílá, smetanová, nanejvýš pastelová barva v kombinaci s jemnou kravatou.

4. Dokonale padnoucí oblek je základ
Správný gentleman by měl mít ve svém šatníku jeden dokonale padnoucí oblek ušitý na míru se všemi kritérii – padnoucí v ramenou, se správnou délkou rukávů a nohavic.

5. Rozhodují detaily
Abyste působil dokonale upraveným dojmem, nezapomeňte na detaily. Dírky na rukávu saka by měly být ručně šité a manžeta od košile by měla vyčnívá v délce jednoho centimetru z rukávu.

 

Autorka článku Hana Kopecká je návrhářka, pod vlastní značkou HannaHill navrhuje obleky a šaty na míru. Spoluautorkou článku je Kateřina Jašková.

zdroj fotografií: HannaHill