Nejsme v tom sami. Bohudík i bohužel. Po rapidním nárůstu počtu nakažených koronavirem v ČR přišla masivní podpora ze strany okolních zemí. Čísla však rostou i za hranicemi.
Německo, které v případě nouze počítalo s využitím svých nemocničních kapacit pro české pacienty, tak musí přistoupit k dalším plošným omezením. V zemi, se kterou je česká ekonomika pevně spjata, tak od pondělí zavřou podniky v pohostinství, divadla či kina a omezeno bude také shromažďování – na deset osob nanejvýš ze dvou domácností.
Opatření začnou platit v pondělí 2. listopadu a v platnosti by měla být do konce měsíce.
Podle Jana Vejmělka, hlavního ekonoma Komerční banky, by se však zvolená opatření neměla na bilanci obchodu mezi Německem a ČR výrazněji projevit. Nezasáhla totiž přímo zpracovatelský průmysl, kde jsou čeští producenti významnou součástí výrobního řetězce.
Na rozdíl od jarní vlny také nebyly uzavřeny hranice pro pohyb zboží a nijak zásadně ani pro pohyb osob. Po recesi, kterou s sebou táhl od poloviny roku 2018, si německý průmysl navíc vedl překvapivě dobře.
„Oživení v tamním průmyslovém sektoru pomohlo i tuzemským průmyslníkům, což platí primárně o automobilovém průmyslu. I aktuální říjnový PMI ukazatele monitorující aktivitu v německém průmyslovém sektoru ukázal na pokračující pozitivní vývoj v tomto segmentu, což je příslibem i pro český průmysl,“ konstatuje Vejmělka.
Nepřestává však platit, že pokud německý lockdown tamní průmysl zasáhne, projeví se to negativně na českých exportech, bilanci zahraničního obchodu i tuzemské průmyslové produkci.
Celoplošná opatření zavádějí také další země. Například Francie od zítřka uzavře bary, restaurace i obchody, s výjimkou potravin a dalšího nezbytného sortimentu. Omezen bude pohyb mezi jednotlivými regiony země. Opatření by měla platit do 1. prosince.
Stejně jako v Německu však ani ve Francii karanténa neuzavře školy. V Itálii, kterou silně zasáhla už první vlna, jsou od pondělí uzavřena kina, divadla a veřejná sportoviště včetně lyžařských středisek. Naopak restaurace mohou zůstat otevřené – otevírací doba je však po 18. hodině omezena.
Rozdílný postup hlásí jednotlivé regiony Belgie. Zatímco Valonsko a Brusel v karanténě přitvrzují, Vlámové zatím přísnější opatření nezavedli. V regionu hlavního města platí zákaz vycházení po desáté večer a střední školy přecházejí na distanční výuku.
Španělsko v reakci na pandemii vydalo dekret, který v krizovém období výrazně zjednodušil nabírání lékařů bez potřebné atestace, čerstvých absolventů i zahraničních lékařů bez uznaného diplomu. Rozhodnutí však vyvolalo mimo jiné i vlnu nevole ze strany lékařů.
Na sousedním Slovensku platí zákaz vycházení a vláda se chystá k plošnému testování obyvatelstva.