Pokud nejste otužilci, je tohle asi první víkend, kdy se budete chtít koupat venku. A protože kvůli tomu asi nepojedete za hranice, vybrali jsme opravdu krásná domácí koupaliště či bazény na čerstvém vzduchu, které stojí za to navštívit. Ať už kvůli okolní scenerii, přírodní pramenité vodě, nebo prvorepublikové atmosféře.

Čtěte také: Kde se v Česku vykoupat aneb 6 tipů na lomy v barvách tyrkysu

Pár vám jich teď představíme – i s jedním slovenským tajným trumfem, za kterým ale tak či tak stojí Čech.


Městské lázně Mšeno

Když už vás vaše letní cesty zavedou do pískovcových skal a hlubokých lesů a údolí Kokořínska, rozhodně nevynechejte zastávku ve Mšeně u Mělníka. Tamní městské lázně, které jako by vypadly z kulis Saturnina, vás díky svému prvorepublikovému původu přenesou do doby o 75 let zpět.

Krásné čisté prostředí, v okolí skály, z kterých vyvěrá pramen zásobující bazén vodou. I proto je zde voda celoročně chladnější a o to více osvěžující. A v docházkové vzdálenosti máte například oblíbené skalní pískovcové město Bludiště.


Sluneční lázně Dachova u Hořic

A pokud se vám prvorepublikový styl plováren líbí a na Kokořínsko se zrovna nechystáte, možnost máte i ve východních Čechách nedaleko Hořic. Tamní Sluneční lázně Dachova jsou součástí komplexu chatové osady zasazené uprostřed lesů Hořického chlumu.

Koupaliště, které vzniklo už v roce 1925 díky profesorovi vyhlášené hořické sochařsko-kamenické školy Karlu Bachurovi, je až tři metry hluboké, má oddělené brouzdaliště a napájí jej přítok z okolních svahů.

Že je vám plovárna povědomá? To je možné, natáčel se zde třeba film režiséra Otakára Schmidta Eliška má ráda divočinu.


Městský bazén Litomyšl

I fanoušci moderní městské architektury mohou zůstat ve východních Čechách. V Litomyšli najdou minimalistický bazén oceněný cenou Stavba roku 2011. Elegantně zaoblená střecha připomíná vlnu, která se rozlévá do trávníku.

Úžasný je i prostor uvnitř, nejvíc si ale pohled na stavbu užijete z venkovní plovárny. Od konce května jsou tu otevřeny dva bazény a tobogan.


Plovárna Luhačovice

A když jsme u těch architektonických úspěchů, doporučujeme se podívat do lázní Luhačovice ve Zlínském kraji. Tamní městská plovárna vznikla už v roce 1927 podle architekta Bohuslava Fuchse a tvořila jádro funkcionalistického komplexu Bílá čtvrť v samotném centru města.

Letní koupaliště ale časem přestalo vyhovovat zpřísňujícím se normám, a tak před sedmi lety byla na původním místě postavena nová, krytá plovárna podle místního mladého architekta Ladislava Semely. Vznikla sice až v roce 2011, ale do slavné funkcionalistické Bílé čtvrti zapadá naprosto skvěle. I proto získala také řadu architektonických ocenění.

Luhačovičtí tím získali moderní krytý bazén, který prostupuje rozlehlou terasou i do venkovních prostor přímo na střeše samotné budovy.


Kúpele Zelená žaba

A když jsme zmínili architekta Bohuslava Fuchse, dovolte přece jenom jednu odbočku na Slovensko, přesněji do Trienčanských Teplic na západě země, takže co by kamenem dohodil od českých hranic.

Původní koupaliště zde stálo od roku 1936 právě dle návrhu českého architekta a zařadilo se mezi funkcionalistické skvosty tehdejšího Československa. Po válce ale dlouhá léta chátralo, až ho koupil, zrekonstruoval a v roce 2015 otevřel český miliardář Ivo Valenta. Výsledek je velmi povedený.

S výletem na toto koupaliště ovšem budete muset chvilku počkat, kvůli koronavirové krizi se otevírá až v sobotu 27. června 2020.


Letní plovárna České Budějovice

Mix staršího a nového, nebo i krytého a otevřeného bazénu, naleznete i v jižních Čechách, konkrétně na vltavských březích Sokolského ostrova nedaleko centra Českých Budějovic, kde už v roce 1933 vznikly „sluneční a sprchové lázně“ s padesátimetrovým bazénem pro plavce a s menším pro neplavce.

Během doby po jejich boku vyrostl i krytý bazén dle návrhu architekta Bohumila Böhma z roku 1971, který se loni díky své technicky náročné konstrukci a jejímu řešení stal kulturní památkou.


Biotop Lhotka

A nakonec jeden pražský tip. Pokud budete mít letošní prázdniny pracovní či vám prostě okolnosti nedovolí vycestovat za hranice Prahy, zkuste biotop. Ne, nemyslíme tím ten radotínský, jehož osvěžující vodu jste už jistě vyzkoušeli.

V Praze 4 se totiž předloni po sedmi letech znovu otevřelo přírodní koupaliště Lhotka. Městská část před mnoha lety zchátralý areál odkoupila a začala jej postupně přetvářet na biotop se třemi nádržemi. Vzniklo kompletně nové zázemí včetně šaten, sociálního zařízení, prostoru pro plavčíky nebo i pokladen.

Taky na tohle koupání budete muset chvilku počkat, otevírá se v pondělí 15. června 2020.