Striktně z pohledu tržeb je pandemie koronaviru pro Marka Španěla skvělá věc. Lidé po celém světě dostali zaracha, sedí doma a mnohem víc času tráví u počítače. Kromě práce taky hraním her. „Covid má na naše hospodaření obrovsky pozitivní vliv,“ řekl Forbesu poloviční majitel Bohemia Interactive, největšího českého herního studia.

„Vlivem lockdownu nám šly tržby letos nahoru o 50 procent, když se dívám na čísla očištěná od výkyvů daných nově vydanými hrami a podobných vlivů,“ dodává Španěl. Příjmy přitom společnost zdaleka nemá jen z českého trhu, její tituly jako DayZ či série Arma jsou úspěšné globálně. Stejně jako Operace Flashpoint, což je hra, která studio před lety dostala na světové výsluní.

Bohemia Interactive, kterou Španěl spoluvlastní se Slavomírem Pavlíčkem, loni poprvé překročila v tržbách miliardu korun. Firma si navíc drží vynikající ziskovost: loni přesáhla zisk EBITDA 675 milionů korun a letos očekává ještě lepší výsledek.

Tahle čísla navíc ze Španěla a Pavlíčka dělají podle výpočtů Forbesu miliardáře. V žebříčku nejbohatších Čechů se s odhadovaným jměním 3,2 miliardy oba dělí o 73. místo. A covidový růst by je v příštím roce mohl dostat ještě výš.

Firmě jsou vyšší příjmy vhod i proto, že se její majitelé netají svými úvahami o vstupu na pražskou nebo jinou evropskou burzu. (Spolu s SCS Softwarem, který vyvíjí herní simulátory kamionů, je Bohemia Interactive poslední z velkých studií zůstávajících zatím v českých rukou.)

Ale že by teď Španěl jen slavil? „To rozhodně ne. Naopak mám obavy, co lockdown dělá s rodinami a dětmi, které musí sedět doma a mají omezené sociální kontakty,“ říká. „Teď budu sám proti sobě, ale představa, že strávíme zbytek našich životů za obrazovkami počítačů nebo u tabletů, je naprosto děsivá. Nepřijatelná,“ dodává.

Ruku v ruce s raketově rostoucími tržbami navíc pandemie přináší firmě i složité časy. „Některá práce se možná dělá dobře na dálku, ale vývoj her to není. Je to pořád velmi kolektivní a tvůrčí práce, bez osobního kontaktu to dobře dělat nejde,“ vysvětluje.

„Takže z pohledu tržeb je letošek skvělý rok. Z pohledu všeho ostatního už tak dobrý pocit nemám,“ vysvětlil Španěl ve středu na NEXT Big Thing, velké online technologické konferenci Forbesu, v panelu věnovaném českému hernímu byznysu.