Chybí nám dril, říká Helena Sováková, vojenská a sportovní psycholožka s inspirativní kariérou v armádě. Jak nabýt ztracenou odolnost, a to nejen po návratu z náročného prostředí, je hlavní téma nového dílu podcastu Jak být lepší. 

Sloužila v Iráku a Afghánistánu. Má hodnost plukovnice. Šéfuje týmu psychologů, kteří poskytují podporu nejen vojákům, ale i dalším zaměstnancům resortu obrany, jejich rodinám a válečným veteránům. 

Její specializací je sice vojenská a sportovní psychologie, má ale i „běžnou klientelu“.

Podle ní je duševní zdraví teď velkým společenským tématem naprosto oprávněně. Statistiky jsou nepříznivé – psychika trápí už každého třetího, u dětí je číslo ještě o něco vyšší. 

„Životní styl, tlak na výkon, to všechno nás nesmírně zatěžuje. Většinu času jsme online, vystaveni desítkám tisíc informací. Máme málo času na vztahy, na budování kondice, světové válečné konflikty v nás vyvolávají pocit bezmoci,“ pojmenovává Helena Sováková příčiny zhoršujícího se psychického zdraví. 

Jak z toho ven? Jak být odolnější? „Důležité je začít u sebe. Ne měnit sebe, ale věci kolem sebe, to, co děláme a jak to děláme. Jít postupně, cestou malých cílů,“ tvrdí Helena Sováková. Když je pak dokážeme překonat, splníme je, je to podle jejích slov cesta, jak dokážeme posilovat vlastní odolnost. 

A to nejen v tak extrémně náročném prostředí, jakým je vojenská mise ve válečných zónách. Účast na nich považuje Helena Sováková za vrchol své dosavadní armádní kariéry.

„Lidé během nich často změní své hodnoty, do popředí se dostává pokora, pocit sounáležitosti i pevná přátelství. Já sama jsem například po návratu chodila nakupovat v noci, nemohla jsem si zvyknout na neohleduplnost lidí.“

Jako společnosti nám chybí dril, je přesvědčena. „Pokud se chceme zodolňovat, musíme drilovat. A my často nemáme disciplínu, abychom v drilu vydrželi.“ Dril, nebo chcete-li příprava, funguje stejně dobře v armádních misích jako v běžném životě. „Bojíme se chyb. A přitom jsou tím nejlepším, co nás může potkat.“ 

Proč se nebát chybovat? Jak zjistit, co nám působí největší stres? Co všechno se dá nadrilovat? A jak vypadá pekelný týden v armádě? 

Poslechněte si nový díl Forbes podcastu Jak být lepší s Helenou Sovákovou. Pokud se s ní chcete potkat osobně, máte možnost na Forbes Women`s Summitu už 12. června v Praze.