Chádí El-Moussawi působil několik let jako investiční bankéř. Před čtyřmi lety se mu rozpadlo první manželství, což ho přimělo vyhledat pomoc psychoterapeuta, díky kterému se ze svých duševních problémů nakonec dostal. 

Díky pozitivní zkušenosti se rozhodl, že by chtěl pomoci i dalším lidem, kteří se s podobnými problémy potýkají. Tak vznikla platforma Terap.io, která v posledním roce raketově roste i zásluhou aktuální pandemické situace působící na psychiku společnosti víc než cokoliv předtím. 

Právě když Moussawi přemýšlel, jak by terapii dostal k co největšímu počtu lidí, napadlo ho zvolit online cestu. „Říkal jsem si, že jde přece o spojení dvou lidí, kteří si spolu povídají, tak proč by to nemohlo fungovat,“ vzpomíná na své počáteční úvahy. 

Spoluzakladatelé Terap.io Chádí El-Moussawi a Jan Sasínek

Protože na našem trhu tehdy nic podobného neexistovalo, nechtěl vyhodit čas a peníze do projektu, který nakonec nikdo nebude používat. „Začal jsem zjišťovat, jestli online terapie může být vůbec stejně efektivní jako sezení tváří v tvář. A vedle toho jsem začal řešit i technickou stránku spojení mezi terapeutem a klientem.“ 

Svůj nápad se tehdy rozhodl konzultovat s kamarádem Honzou Sasínkem, který měl background v IT a dlouhé roky pracoval jako programátor. Nápad se mu od začátku líbil, a proto se rovnou rozhodl, že se do projektu pustí s ním. 

Dvojice zakladatelů navázala kontakt s terapeuty za účelem zjistit, zda by se podobného projektu chtěli zúčastnit. „Někteří z toho byli hned na začátku nadšení, jiní zase byli zprvu dost skeptičtí,“ vypráví Moussawi. Dnes už problematiku vnímá jinak i ta druhá polovina, která vlivem pandemie pochopila, že terapie online formou je jedinou cestou, jak pracovat se svými klienty a zajistit si stálý příjem. 

Vydání Forbesu Outsider

Spoluzakladatelům tehdy pomohlo i zjištění z průzkumu mezi šesti tisíci lidmi, z nichž polovina v dotazníku odpověděla, že by online terapii využila, pokud by tu ta možnost byla. „To nás nakoplo a v roce 2019 jsme spustili první verzi platformy,“ vzpomíná rodák z Rakovníku.

Do první verze zakladatelé nalili zhruba jeden milion korun, a ačkoliv nebyla dokonalá, měla ukázat, zda o podobnou službu bude skutečně zájem. „Šli jsme cestou MVP. Vytvořili jsme základní verzi, od které jsme se odpíchli, abychom se mohli dostat tam, kde jsme teď,“ říká Moussawi. 

Nápad se ale osvědčil a toho si začali všímat i investoři. Na jaře loňského roku se firmu rozhodla podpořit tuzemská investiční skupina Miton, která do dalšího rozvoje platformy nalila další jednotky milionů korun. Peníze byly použity především na technické vylepšení platformy a marketing. 

Z původních 15 terapeutů Terap.io vyrostlo v nabídce na 25 vyškolených odborníků splňujících podmínky, které na ně kladou zastřešující organizace. „Každý terapeut u nás musí projít náročným procesem akceptace. Prochází vstupním dotazníkem a schvalováním z pohledu jeho vzdělání,“ popisuje spoluzakladatel. A jejich počet by se měl s rychlým růstem platformy dále navyšovat. 

Terapie přestává být tabu

Od začátku své existence platforma už stihla obsloužit přes 1500 klientů, za což z velké části vděčí právě pandemii, která se v Česku objevila necelý půlrok po jejím vzniku. Její důsledky se obrovským způsobem podepsaly na duševním zdraví společnosti a lidé začali víc než kdy dřív vyhledávat pomoc odborníků. Z toho plynoucí vládní nařízení navíc paradoxně dodnes neumožňují osobní návštěvu psychoterapeuta. 

„Od loňského jara registrujeme každý měsíc skokový nárůst počtu zájemců o online terapii. Pandemie má ale pozitivní dopad na obor terapie i z hlediska měnícího se paradigmatu. Terapeuti díky tomu změnili pohled na online komunikaci s klienty a jsou otevřeni i moderním možnostem,“ popisuje změny Moussawi. „Loni museli všichni přejít do onlinu a najednou zjistili, že to funguje stejně dobře jako běžné offline sezení.“

Chádí tvrdí, že situace pomáhá i k destigmatizaci celého oboru, a to především díky rostoucí poptávce. „Rostoucí počty poruch nálad, úzkostí a depresí způsobují čím dál větší zájem o tyto služby, čímž se obecně začíná o problémech otevřeně hovořit a není tak zvláštní zmínit, že člověk vyhledal pomoc,“ říká. 

Cena za sezení na Terap.io se odvíjí podle odbornosti a zkušeností terapeuta. Levněji vyjde sezení s terapeutem ve výcviku, které začíná už na 540 korunách za 50 minut jeho času. Stejný čas se zkušeným terapeutem může stát až dvakrát tolik. „Jedním z našich dlouhodobých cílů je dělat terapii dostupnější, a pokud někdo skutečně potřebuje pomoc, nikdy nepůjde o jedno dvě sezení. To se potom skutečně prodraží,“ vysvětluje zakladatel. „Je čistě na klientovi, kterou cestu si zvolí.“

Aktuální situace online terapii sice nahrává, otázkou ale je, co se stane, jakmile tu bude opět možnost vyrazit na fyzické sezení do terapeutovy ordinace. Výrazného odlivu klientů se ale 37letý podnikatel nebojí. „Asi může dojít k nějakému zpomalení, ale online terapie tady zůstane i potom. Ten trend se nezastaví. Myslím, že obě formy terapie vedle sebe budou koexistovat a doplňovat se,“ říká. 

Obav ho zbavuje i neustále rostoucí poptávka ze strany firem, které vnímají negativní dopad situace na psychiku svých zaměstnanců, a proto jim začínají nabízet proplácená sezení v rámci firemních benefitů. „Firmy výrazně tratí na tom, že jejich zaměstnanci trpí psychickými problémy. To způsobuje, že nejsou efektivní a brání jim to v dobře odvedené práci,“ vysvětluje.