Při ostřelování zasáhli Rusové Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny. V areálu vypukl požár, který se ale nad ránem podařilo uhasit. Elektrárnu nyní ovládají ruské jednotky.

Jde o největší jadernou elektrárnu v Evropě se šesti bloky dohromady o výkonu 6000 megawattů. Má zhruba trojnásobný výkon než Temelín.

„Poprvé v historii lidstva teroristická země využívá jaderného terorismu,“ obvinil Rusko ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vyzval Evropu, ať se probudí.

„Zešíleli,“ reagovala na útok na svém Twitteru šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Jsou porušeny ženevské konvence, které obsahují i ustanovení o ochraně nebezpečných objektů nebo objektů, které by se mohly stát nebezpečnými, kdyby se ocitly pod vojenským útokem,“ řekla Českému rozhlasu.

Obálky jaderných bloků jsou podle ní naštěstí projektovány tak, aby vydržely pád stíhačky nebo útok raketou země-země.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že pokud by došlo k výbuchu, byl by desetkrát horší než Černobyl. Podle člena představenstva společnosti ČEZ a bývalého šéfa jaderné elektrárny Temelín Bohdana Zronka ale výbuch při ostřelování nehrozí.

„Na to je ten materiál, co je v jaderných elektrárnách, naprosto nevhodný. Na druhou stranu to, co může nastat, je ztráta chlazení paliva v reaktorech a případné poškození paliva, potenciálně až únik radioaktivních látek. To už by ale musel nastat celý řetězec selhání v důsledku přímo násilného poškození,“ řekl pro Hospodářské noviny.

Útoky zasáhly jeden ze šesti jaderných bloků, ale na jeho bezpečnost to vliv nemělo. Mluvčí elektrárny Andrij Tuz upřesnil, že tento blok byl renovován a byl mimo provoz, jaderné palivo v něm ale bylo.

Po útocích zároveň vzplál v pětiposchoďové výcvikové budově požár a hrozilo nebezpečí, že se oheň rozšíří. Ruská strana v noci bránila tomu, aby ho Ukrajinci mohli uhasit. To se ale nakonec podařilo.

Ředitel elektrárny ráno uvedl, že radiační bezpečnost je zajištěna. Ukrajinský úřad pro jadernou bezpečnost následně informoval, že elektrárnu ovládly ruské jednotky. Zaměstnanci ale zůstávají na místě a kontrolují stav bloků.

Podle ukrajinské společnosti Energoatom při ruském útoku přišli o život tři ukrajinští vojáci a dva byli zraněni.