Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Global a výrobce elektromobilů GAC Aion zahájí v příštím roce masovou výrobu robotaxi. Firmy oznámily, že jejich společný podnik Andi získal obchodní licenci a může tak zahájit masovou výrobu plně samořídících elektrických vozů taxi.

Firma Andi byla založena loni. Podnik kombinuje výrobu vozů firmy Aion s technologií autonomního řízení firmy Didi. Jako první uvede Andi na trh model sportovního elektromobilu typu crossover se samořídící schopností na úrovni čtyři.

Toto vozidlo je schopno řídit samo v určitých podmínkách a prostředích bez nutnosti lidského zásahu. Řidič může být ve voze, ale nemusí být pozorný a připraven zasáhnout do řízení. První sérii plánuje vyrobit v roce 2025.

Americký výrobce elektromobilů Tesla minulý týden oznámil, že v srpnu představí své robotaxi. Robotaxi je zkrácený termín pro autonomní taxi. Vozy jsou schopné provozu na veřejných silnicích a přepravovat cestující bez zásahu řidiče.

V současné době existuje pět úrovní autonomního řízení. Úrovně čtyři a pět jsou dvě nejvyšší, které znamenají omezený nebo žádný zásah člověka.