Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, v roce 2021 stoupl o 27 tisíc na 1,078 milionu. Vyplývá to z aktuální evidence České správy sociálního zabezpečení. Předloni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 20 tisíc.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze, a to 196 tisíc. Na druhém místě se v tomto žebříčku nachází Středočeský kraj s 152 tisíci a na třetím je kraj Jihomoravský se 120 tisíci. Ze všech osob samostatně výdělečně činných stoupl o 23 tisíc na 634 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní výdělek. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, zůstal na 444 tisících.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem. Vyplývá to z veřejných zdrojů. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.