Ceny nových bytů v Praze dál rostou. A jedním z důvodů je stále vysoká poptávka po nákupu nemovitostí. V letošním roce totiž lidé do bytů kvůli obavám z inflace investovali ve velkém.

Aktuální čísla z pražského realitního trhu představila developerská společnost Central Group jedenáctého nejbohatšího Čecha Dušana Kunovského. Podle něj byl letošní rok co do prodejů nových bytů rekordní a současně byla i velmi vysoká poptávka. V nabídce je proto teď už jen 2750 bytů, což je vůbec nejméně v novodobých dějinách.

A historických milníků je víc. Prodeje developerů letos vůbec poprvé přesáhnou sedm tisíc nových bytů. Jen za první tři čtvrtletí se v Praze prodalo 6100 bytů.

„Vysoké prodeje táhnou velké úspory domácností a také obavy z rostoucí inflace, která pro příští rok míří nad sedm procent,“ říká Kunovský. Poptávku podle něj tlačil v letošním roce nahoru také vývoj kolem hypoték. Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám a návratu limitů úvěrových ukazatelů, které se opět zavádějí od dubna příštího roku, se totiž lidé snaží koupit byt ještě za relativně výhodných podmínek.

Podle Kunovského bude nedostatečná nabídka na trhu přetrvávat i v příštím roce. „Velká část bytů se navíc ani do nabídky nedostane, protože je blokově odčerpají velké fondy zaměřené na nájemní bydlení,“ popisuje aktuální trend.

Na situaci kolem nabídky a poptávky reagují také ceny. Ty se podle dat z analýzy nabídkových a prodejních cen dostaly na 137 tisíc korun za metr čtvereční. To je meziroční nárůst o dvacet procent.

„Velkým problémem jsou také ceny vstupů a jejich raketový růst. Je obrovský nedostatek stavebních materiálů a stavební trh se úplně rozložil. Rostou ceny energií, pozemků a zdražuje se i financování. Velmi obtížně se s firmami také vyjednává a stanovují termíny,“ shrnuje Kunovský situaci, která se do cen také podepisuje.

Zatímco mzdy za posledních pět let vzrostly o 33 procent, ceny bytů stouply o devadesát procent.

Vysoké ceny bytů mají logicky vliv také na nadále se zhoršující dostupnost bydlení v hlavním městě, kterou Central Group vypočítává v rámci CG Indexu. Ten bere v potaz průměrnou mzdu a aktuální ceny nemovitostí. Nyní podle indexu spoří Pražan na průměrný nový sedmdesátimetrový byt 15,9 roční mzdy, což je v evropském kontextu vůbec nejdéle.

Například v Bratislavě stačí na pořízení stejně velkého bytu 12,5 roční mzdy, v Berlíně 8,7 a ve Vídni jen 8,3. „Zatímco mzdy za posledních pět let vzrostly o 33 procent, ceny bytů stouply o devadesát procent,“ dodává výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Podle Kunovského by se však v příštím roce měl rychlý růst cen zpomalit. „Je těžké v této době něco predikovat, ale čekáme meziroční růst kolem pěti až deseti procent, vzhledem k tomu, že se ochladí poptávka,“ říká šéf Central Group s tím, že očekává návrat ročních prodejů někam mezi pět až šest tisíc bytů.

Podle analýzy, která využívá také průzkumy trhu od společností Trigema a Skanska, se aktuálně v Praze připravuje 130 tisíc nových bytů v celkové hodnotě přesahující 1,2 bilionu korun, z toho zhruba osmdesát tisíc jich developeři připravují na brownfieldech. Vůbec největší zásoba nových bytových jednotek je na území Prahy 9. Počet bytů v různých stádiích přípravy meziročně vzrostl, a to jednoduše proto, že jen malá část bytů dojde až na konec povolovacího procesu.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Ročně je to v Praze průměrně kolem 2900 bytů. Letošní rok byl v tomto atypický, protože developeři získali stavební povolení pro téměř šest tisíc bytů, což je nejvíce od roku 2007. To ale ani zdaleka nedostačuje nabídce, kterou Praha podle analýzy Institutu plánování a rozvoje potřebuje. Ročně by se k pokrytí poptávky mělo povolovat kolem deseti tisíc bytů.

Pro samotnou Central Group byl rok 2021 úspěšný. Firma očekává, že se číslo prodaných bytů v letošním roce zastaví někde kolem devíti set. „Dařilo se nám také ohledně akvizic, kdy jsme nakoupili více než sto tisíc metrů čtverečních nových pozemků pro dva a půl tisíce bytů,“ říká Kunovský. Central Group letos pozemky nakupovala celkem za dvě a půl miliardy korun například ve Vysočanech.

Většina peněz však směřovala na nákup dvou brownfieldů v Praze 3 na Jarově. První část o velikosti téměř patnáct tisíc metrů čtverečních Central Group získala již letos v červnu. Aktuálním dokoupením sousedního areálu mezi ulicemi Květinková a Na Jarově nyní plochu zvětšil na dvojnásobek.

„Zcelení obou částí nám umožní vytvořit komplexní urbanistický návrh celého území, kde kromě bydlení a prostor pro obchody, služby a jinou občanskou vybavenost bude i dostatek zeleně pro trávení volného času,“ říká k největší letošní akvizici Kunovský.

Největším nákupem z hlediska velikosti pozemku je pak aktuální odkoupení projektu v bývalém průmyslovém areálu v Bubenči od developerské společnosti Realism. Na pozemku nedaleko parku Stromovka o rozloze 57 tisíc metrů čtverečních má vzniknout soubor domů s 500 luxusními byty.