Máme 50 milionů korun a letos je nalijeme do 10 projektů.

Tak by se ilustračně dala popsat propozice většiny venture kapitálových fondů v Česku. Springtide Ventures miliardáře Karla Komárka však vybočují z řady. Žádné limity na investice, žádné cizí peníze, žádný vnější tlak.

Skupina KKCG, do jejíhož investičního ramene Springtide Ventures spadají, drží aktiva v hodnotě 4,6 miliardy eur (Sazka, MND a další), a tak si nezvyklou VC strategii nepochybně může dovolit.

Čtěte také: Brněnští patrioti se chystají k dalším investicím, nabíjí 200 milionů korun.

„Peníze ale nerozhazujeme, naopak jsme ještě vybíravější,“ říká v dalším díle Forbes Investor Podcastu Tomáš Jiroušek, který ve Springtide Ventures působí jako investiční manažer. „Nezainvestujeme 20 firem s nadějí, že se jedna či dvě odlepí od země. Počítáme s úspěchem všech našich koní,“ dodává.

Na začátku Jirouškovy cesty do investorského světa stál vlastní byznys. Společně se dvěma parťáky založil softwarový projekt Homer, který digitalizoval workflow v továrních halách a který nakonec úspěšně prodali. Následovala stáž v EY, kde se Jiroušek utvrdil v tom, že ho především zajímá strategická a komerční stránka technologií.

Při vzniku Springtide Ventures v roce 2014 se potkal s Markem Jablonským a Michalem Tománkem, kteří fond rozjížděli, a dohodli se, že do toho půjdou společně. Dnes se ve fondu věnuje zejména skautingu, případně pomáhá start-upům s operativou.

„Hodně se koukáme na trendy a snažíme se přijít na to, kam jaká technologie směřuje a jak bude ve velkém ovlivňovat dění v globálním měřítku. Například v případě umělé inteligence se nabízí nekonečně využití, ale my se snažíme přijít na to, které z nich bude mít největší dopad na byznys,“ přibližuje Jiroušek strategii.

Ve Springtide Ventures investovali za čtyři roky fungování do devíti projektů a v osmi stále drží podíly. Patří mezi ně i Techloop, což je platforma pro nábor IT specialistů, která meziročně roste čtyřnásobným tempem a do níž peníze nalila také Rockaway Ventures Jakuba Havrlanta.

Nejnovějším přírůstkem portfolia je izraelský projekt PlainID, který se pohybuje na poli kybernetické bezpečnosti a poskytuje autorizační software velkým společnostem. S dalšími třemi fondy do firmy poslali formou koinvestice 11 milionů dolarů.

Přítomnost českých venture kapitalistů na území Svaté země je přitom velmi ojedinělá – přece jen se tam usídlilo i několik gigantických (amerických) hráčů, jako je například Sequoia, a otázka nedostatku peněz tak není namístě.

„Česko-izraelský tandem je potenciálně výhodný pro obě strany. My hledáme talent, oni průvodce velice složitým a fragmentovaným trhem… Chtějí most do Evropy a my jím jsme,“ uzavírá Jiroušek.

Jak se investuje s „neomezeným“ rozpočtem? Proč se Izraelcům tak daří budovat technologické firmy a čím bychom se od nich mohli inspirovat? Nejen to se dozvíte v rozhovoru výše. Všechny podcasty naleznete na jednom místě zde.

Foto: Ondřej Kuchovský