Až bude nová čtvrť Smíchov City zhruba za dvanáct let kompletně hotová, bude v ní pracovat nebo bydlet asi dvanáct tisíc lidí. Ti se budou procházet po ulicích nesoucích jména slavných žen, které se zasloužily v boji proti totalitě.
Hlavní kilometrový pěší bulvár se tak stane třídou Madeleine Albright, významné americké političky českého původu, která se právě na pražském Smíchově narodila.
Developerská společnost Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry, která novou čtvrť za více než dvacet miliard buduje, už má žádost o pojmenování nových ulic schválenou od místopisné komise hlavního města. Ta návrh také doporučila ke schválení vedení Prahy.
„Přejeme si, aby každá ze čtvrtí, které v Praze budujeme, byla výrazem určité symboliky a identity. V projektu Smíchov City chceme připomenout významné ženy, které spojuje celoživotní úsilí o svobodu, demokracii a boj proti totalitě,“ přibližuje Sekyra záměr.
„Měl by to být apel na genderovou vyváženost a v jistém smyslu i náprava historické křivdy, když si uvědomíme, že v Praze se jmenuje méně než pět procent ulic po ženách. V celém kontextu půjde především o poctu hrdinným postojům a osudům dvacátého století,“ konstatuje.
Nová síť ulic nesoucích jména slavných žen naváže symbolicky na stávající ulici Za Ženskými domovy, lemující Smíchov City směrem k historickému jádru Smíchova. Do centrálního pěšího bulváru, který se stane třídou Madeleine Albright, bude ústit ulice její přítelkyně a sousedky z washingtonského Georgetownu, mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové.
Zmiňovaný bulvár má spojovat severní a jižní část čtvrti, a bude tak plnit funkci nejen komunikační osy, ale místa setkávání a občanských aktivit. Po Albright bude pojmenovaná také nová škola, pro kterou Sekyra Group přenechala Praze 5 pozemek ve středu budoucí čtvrti.
S centrální třídou souběžná páteřní ulice pak dostane jméno po jedné z nejstatečnějších českých žen novodobé historie, historičce a vězněné disidentce Růženě Vackové. Dále jsou v plánu například ulice socioložky a chartistky Jiřiny Šiklové, malířky Toyen či parky filozofky Hannah Arendtové a Alice a Anny Masarykových.
Ženská jména nicméně neponesou všechny ulice v rámci Smíchov City. Například ulice vedoucí ke škole dostane jméno po literátovi Josefu Škvoreckém a bude na ni navazovat budoucí ulice směrem ke smíchovskému nádraží, která by měla nést jméno spisovatele Františka Langera.
„Zároveň navrhujeme, aby v jednom z nových parků vzniklo nároží řečníků inspirované londýnským Hyde Parkem a stalo se místem veřejných projevů, diskusí a občanského dialogu,“ přeje si Luděk Sekyra.
Po dokončení celého projektu na bývalých drážních pozemcích, který Sekyra Group staví od roku 2020, vznikne téměř 400 tisíc metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch. První obyvatelé by se do nových domů měli nastěhovat na přelomu letošního a příštího roku.
V jižní části téměř kilometrového pěšího bulváru vyroste celá komerční čtvrť včetně kampusu pro Českou spořitelnu. Ten hodlá Sekyra Group začít stavět na přelomu let 2022 a 2023 v rámci druhé etapy výstavby. Zásadní modernizace čeká i sousední smíchovské nádraží.