Energetická skupina ČEZ v úvodu týdne obdržela finální závazné nabídky na největší zakázku v historii Česka – dostavbu až čtyř jaderných bloků. Do další fáze tendru, o jehož vítězi má být rozhodnuto během července, se odevzdanými nabídkami zapsaly francouzská energetická skupina EDF a její jihokorejský protějšek KHNP. A právě za ním, přímo do osm tisíc kilometrů vzdálené Jižní Koreje, se byl Forbes podívat.

Jižní Korea je relativně malá země, která má jen o kousek větší rozlohu než Česká republika, přesto má ale pětkrát více obyvatel.

Není proto divu, že když projíždíte hlavním městem Soulem nebo dalšími velkými jihokorejskými městy jako Busan, váš zrak nepřehlédne komplexy věžáků, oproti kterým vám připadne pražské sídliště Jižní Město jako malinkatá vesnička. 

Podél hlavních tahů se do výšky tyčí těsně vedle sebe namačkané bytovky o desítkách pater. Tady slovo „králíkárna“ nabývá zcela nových rozměrů. 

Jižní Korea ale tímto v lidnaté Asii ničím nevybočuje. To, čím vybočuje, je energetika. Alespoň ta jaderná. V zemi, která má jen o pětinu větší rozlohu než Česko, se nachází pětadvacet jaderných reaktorů v provozu. Další dva jsou ve výstavbě a dva už nadobro dosloužily. 

To je pětkrát více reaktorů, než kolika byste se dopočítali v tuzemsku. V Dukovanech a Temelíně, kde by se nové jaderné bloky měly dostavovat, se jich skrývá dohromady šest, navíc o nižším výkonu, než je v Koreji běžné.

„Nukleární energie se stala lokomotivou pro naši ekonomiku,“ říká prezident školy KINGS Ki-Pung Yoo nedaleko vesničky Kori, na dohled od nejstarších jaderných bloků v zemi a současně i od těch stále dostavovaných. 

Forbes sem byl pozván, aby mohl nahlédnout pod pokličku KHNP a vůbec celého jaderného ekosystému v zemi, do kterého patří i strojírny Doosan, která mimo jiné vlastní i plzeňskou strojírenskou skupinu Škoda Power.

V posledních padesáti letech se svět občas potýkal s krizí a krize se dotkla i Koreje. Navzdory tomuto prostředí ale máme zkušenosti s výstavbou a dostavbou jaderných elektráren včas a v rámci rozpočtu.

Jae-Hoon Chung, šéf KHNP
Forbes Digital Premium