„Jsem tady s kufrem, v noci jsem přiletěl z Londýna a zítra ráno letím pracovně do Francie,“ hlásí hned na úvod Marek Sacha, další host našeho podcastu Forbes 30 pod 30. „A pak mám tři týdny dovolenou. Což je na mě dost nezvyk, jenže jsem si za poslední dva roky nějak nestihl odpočinout a cítím, že je to potřeba.

Při jeho pracovním zápřahu ten nedostatek odpočinku moc nepřekvapí. Ve svých čerstvých 30 letech už má za sebou slušnou školu byznysového života. Podnikat začínal už na vysoké škole, pak sbíral zkušenosti v McKinsey, kde působil tři roky jako konzultant, pak s Tomášem Čuprem rozjížděl Rohlík.cz a byl jeho prvním CEO.

A před dvěma lety založil ve Velké Británii zdravotnický startup Cera, který časopis Wired ocenil jako jednu z nejlepších zdravotnických inovací roku 2016.

„Jsme taková nemocnice bez nemocnice. Poskytujeme zdravotní péči doma nebo v podstatě kdekoli, kde je třeba,“ vysvětluje Marek. „Lidé si přes naše webové stránky nebo po telefonu objednají sestřičku, pečovatele nebo i lékaře a my jsme schopní jim ho do čtyř hodin zajistit.“

Čtěte také: Forbes 30 pod 30 podcast se sládkem Matuškou, který sbírá medaile

Do tohohle nápadu, který má pomoci posunout britské zdravotnictví na vyšší úroveň (Marek s kolegy už byli několikrát pozváni do Downing Street a počítá s nimi britský zdravotní systém NHS), už v jeho seed fázi vložila své peníze (celkem tři miliony liber) řada investorů jak z Británie, tak i ze zahraničí – mimo jiné z Francie, ale třeba i Credo Ventures z Česka.

„V Británii je velikost našeho trhu asi 15 miliard liber za rok a bude to jenom růst, je to obrovské téma,“ říká Marek. „Populace stárne a zároveň lidé chtějí mít co nejlepší kvalitu života doma, nechtějí ležet v nemocnici, pokud to není nezbytně nutné.“

Když se Marek zrovna nevěnuje zvelebování britského zdravotnictví, snaží se trénovat basketbal, který dřív hrával závodně, poslouchá hudbu anebo chodí do kina – snaží se zvládnout aspoň jeden film týdně. A taky už stihl zajít na čaj o jedenácté do britského Parlamentu, kam ho pozval jeden z lordů.