Zakladatel internetového obchodu s eletronikou CZC Josef Matějka je geek, investor a jedna z nejzásadnějších postav české e-commerce. Po prodeji CZC do rukou Mall Group v roce 2016 se však ze zakladatele-podnikatele transformoval do role investora.

„Před investováním byl můj život klidnější. Jestli jsem byl o milion chudší, či bohatší, jsem si ani neuvědomal. Nyní nemám tu velkou věc, která by mi vydělávala, a musím se starat o to, aby se mé investiční peníze rozkutálely správným směrem,“ vysvětluje Matějka v dalším Forbes Investor podcastu.

Jezdí teslou, v šuplíku má Google Glass, rozvíjí internet věcí a neunikne mu jediná technologická novinka.

Vzhledem k zálibám není divu, že se se svým fondem Nextech Ventures vydal vstříc hledání další technologické senzace. Nalít peníze již stihl do několika českých a amerických projektů, z nichž za zmínku stojí například karlínský startup DIVR Labs. Ten je za hrou Golem VR, kterou si můžete vyzkoušet v pražském hračkářství Hamley’s (psali jsme zde).

„Golemovi věřím, ale použití virtuální reality v rámci e-commerce se podle mě nikam neposouvá. Ten obsah je velmi náročné vytvořit a vlastně to e-shopům nic moc nepřináší,“ říká Matějka a dodává že rozšířená realita (AR) má v tomto ohledu potenciál větší.

Čtěte také: Nový manažer Rockaway Ventures a nová chuť k větším investicím

Kromě VR a AR se Matějka věnuje také internetu věcí. Ovládá společnost i-Smarties, jejíž jádrem jsou takzvané beacony (malé vysílače, které dokážou doručovat informace do jiných zařízení).

„Beacon je jednoduchá věc, jak rozšířit internet, který už v telefonu máte, a propojit ho s realitou kolem vás. Například přijdete na konferenci a rád byste dal ostatním něco o sobě vědět. Díky beaconům a technologii kolem nich máte tu možnost,“ popisuje možné využití.

Která investice se Josefu Matějkovi nepovedla? Může se podle něj stát CZC jedničkou na trhu s elektronikou? A proč by teslu za jiné auto neměnil? Nejen to se dozvíte v dalším díle Forbes Investor podcastu.