Vít Šubert zatoužil po více než dvaceti letech v korporacích po změně. Souhra náhod a okolností mu přivedla do cesty startupy a matematika Karla Janečka. Spolu s malým týmem vytvořili inkubátor UP21, který se vyznačuje úzkou vazbou na Silicon Valley a znalostí tamního prostředí.

Šubert ho vede už třetím rokem a v portfoliu má české projekty, jako je Shipvio, Spaceflow nebo Sens. A teď má těsně před podpisem dvou nových smluv o investici.

„Hrozně moc se díváme, jak kvalitní je tým zakladatelů. Není pro nás důležité, jestli mají něco za sebou, ti lidé jsou většinou mladí. Podstatné je, jaký mají nápad, potenciál, jaká z nich jde energie a jestli rozumí oboru, ve kterém chtějí podnikat,“ vysvětluje Šubert, podle kterých kritériích si vybírá projekty.

„Druhých padesát procent váhy přikládáme samotnému produktu, jestli věříme, že má místo na trhu. Nemusí to být žádná převratná novinka, lepší je najít zastaralý segment a přijít s něčím, co rozvíří trh, než vymyslet perpetuum mobile.“

Jak těžké je být úspěšný v dnešním startupovém světě? Který z projektů inkubátoru UP21 má šanci stát se unicornem a co na oplátku očekává od svých startupistů? Proč UP21 zajímají i projekty ve fázi nápadů?  A na čem startupy nejčastěji troskotají? Poslechněte si celý rozhovor níž.

Všechny předešlé podcasty Forbesu Česko naleznete na jednom místě zde.