Podílové fondy v srpnu mírně zvýšily své letošní zisky. Akciové fondy od začátku roku do konce měsíce vynesly 12,8 procenta, dluhopisové fondy 3,1 procenta a smíšené fondy sedm procent, vyplývá z Partners indexu podílových fondů. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.
Partners index akciových fondů rostl v srpnu o 0,2 procenta, Partners index dluhopisových fondů se zvýšil o 0,1 procenta. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a rostly o 0,3 procenta.
„V průběhu srpna zažili investoři až překvapivě výraznou korekci s dobrým koncem. Akciové trhy padaly a nejhůře na tom byly japonské akcie a ze sektorů samozřejmě ten technologický. To vše nahrálo dluhopisům, jejichž ceny se vydaly směrem vzhůru,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.
„Trhy se začaly obávat, že jsou více než pětiprocentní sazby americké centrální banky Fed příliš restriktivní. Navíc trvají příliš dlouho, a že se na Spojené státy žene recese,“ řekl Mašát.
To podle něj stačilo k tomu, že začal výprodej na akciových trzích, který akceleroval ještě ve chvíli, kdy přišel krátkodobý kolaps japonského akciového trhu. Situace se posléze uklidnila, investoři částečně opustili tezi o přicházející recesi a ceny akcií skončily srpen nakonec výše než před měsícem, dodal.
Přesun peněz z rizikových aktiv do bezrizikových byl podle něj vedle nižší inflace dalším impulzem pro růst cen dluhopisů, a tak na konci srpna mohli být spokojeni nejen akcioví, ale i dluhopisoví investoři.
„Nižší inflace, slabý trh práce, úprk investorů do bezpečí a agresivní změna očekávání kroků Fedu, to byl mix, který přál konzervativním investicím,“ uvedl.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, ve druhém čtvrtletí vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh o čtyřicet tři miliard korun na rekordních 1,063 bilionu korun.