Svou vášní pro víno se slovenský podnikatel a finančník Patrik Tkáč nikdy netajil, teď vidí ušlechtilý mok jako vhodnou investici i pro drobnější investory. V rámci J&T tak otevírá nový fond zaměřený na investice do vzácných vín a souvisejících aktiv.

Vehikl, který má zatím v portfoliu přes devět tisíc dvě stě lahví, má aktuálně hodnotu přibližně 3,5 milionu eur, tedy bezmála 90 milionů korun. Do takzvaného J&T Wine Fund mohou investoři od ledna letošního roku investovat částkou alespoň jeden milion korun.

„Fond je zaměřen převážně na produkci francouzských vinařství. Vedle červeného vína v portfoliu najdete také Champagne či vína bílá, i ta totiž z hlediska času dokážou prokázat svou kvalitu a zajistit výnos,“ říká odborná poradkyně fondu Miroslava Kučeráková s tím, že se při výběru vín do portfolia nevyhýbá ani dalším destinacím.

„Vína nakupujeme nejčastěji přímo od výrobců či primárních negociantů, ale příležitosti hledáme i na sekundárním trhu. Staráme se o celý proces od nákupu přes kontrolu pravosti, logistiku, pojištění, skladování až po následný prodej,“ vysvětluje Kučeráková.

Ta začala evidenci vín Patrika Tkáče spravovat už v roce 2018, v době, kdy pro slovenského finančníka představovaly spíš hobby než investici. V rámci fondu dnes odbornice na vzácná vína osobně provádí výběr jednotlivých investic do portfolia. Současně do fondu, stejně jako strůjce myšlenky Patrik Tkáč, sama investuje.

Zatímco vinařský byznys skupiny J&T i soukromé vinařské aktivity Patrika Tkáče začaly jako hobby, dnes už řadu let finančník zejména skrze vehikl J&T Wine Holding SE do vína investuje. Vinařský byznys se základním kapitálem přes 900 milionů korun investuje do vinařství na Moravě, na Slovensku či ve francouzském Bordeaux.