Dnes je ve světě globální e-commerce velký den. Právě dnes totiž do funkce CEO Amazonu oficiálně nastoupil Andy Jassy a tatíček zakladatel Jeff Bezos se přesunul do role výkonného předsedy.

Bezos tak končí etapu, kterou započal na den přesně před 27 lety, kdy Amazon, na pracovním stole vyrobeném ze dveří, založil. Za tu dobu se stal nejbohatším člověkem planety a Amazon dotáhl do pozice těžko dostihnutelného internetového molochu, který je rozkročený od e-commerce přes cloud až k filmové produkci a který jen loni utržil přes 386 miliard dolarů.

To je, pro lepší představu, zhruba o padesát procent víc, než jaký má Česká republika hrubý domácí produkt. A na rozdíl od Česka Amazon stále meziročně roste dvouciferným tempem.

V této nastavené hokejce by tak měl pokračovat právě Andy Jassy. Absolvent Harvard Business School se k Bezosovi připojil v roce 1997 a od roku 2003 vedl divizi dnes známou jako Amazon Web Services. Právě z této cloudové větve se pod Jassyho vedením vyklubalo zlaté vejce, které na tržbách ve výši 45 miliard dolarů tvoří více než polovinu provozní ziskovosti celého Amazonu.

Jassy, jenž je mimochodem minoritním vlastníkem hokejového týmu Seattle Kraken, který příští nastoupí v NHL, ovšem po Bezosovi nepřebírá jen slávu a solidně rozjetý vlak. Amazon se potýká, stejně jako další velké technologické firmy, s regulátory kritizujícími jeho velikost. Stejně tak se řeší vztah firmy k zaměstnancům, jejichž část chtěla před pár měsíci ustanovit vlastní odbory.

Bezos se následně nechal slyšet, že mu tento incident „otevřel oči“ a že vztah k zaměstnancům, kterých má firma po celém světě vysoko přes milion, přehodnotí. I toto je dědictví, se kterým se Andy Jassy, otec dvou dětí, bude muset popasovat.

Unikátní zkušenost s mužem, na něhož teď bude hledět celý byznysový svět s velkým očekáváním, má David Pavlík. Než se vrátil do Česka, aby odsud pomohl dostat na novou úroveň ShipMonk Honzy Bednáře, strávil neuvěřitelnou kariéru ve Spojených státech, kde pracoval v Microsoftu, v Netflixu, ve SpaceX a také v Amazonu. A právě pod Andy Jassym.

Za Jeffa Bezose 2.0 by ho neoznačil, ale vytyčenou cestou Jassy podle Pavlíka půjde dál. „Myslím, že na hlavních hodnotách Amazonu, tedy centrismu kolem zákazníka, bude stále stavět. V tomto bude následovat Jeffa Bezose,“ říká David Pavlík.

„Je to ten typ člověka, o kterých čteme v rozhovorech. Podívá se na dvacetistránkovou prezentaci a během půl minuty řekne, kde je chyba. Já na té prezentaci strávil předchozí dva týdny a chybu jsem nenašel,“ přiznává dále Pavlík s úsměvem.

Za zmínku dokreslující Jassyho charakter a přístup Amazonu ještě stojí historka, kdy měl Pavlík se svým týmem prezentovat výsledky měsíční práce.

„Šli jsme na mítink, kde byl Andy Jassy a další viceprezidenti. Vzali jsme třicet stránek prezentace a s kolegy se domluvili, že to dáme do takových složek, ať to celé alespoň trochu vypadá. Přišli jsme tam, rozdali složky a Andy Jassy si vzal tu svou, prohlédl si ji a zeptal se nás, proč utrácíme za složky.“

„Vždyť přece stačí papíry…“