Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru opět zhoršily. Útlum ale zpomalil na nejmenší zhoršení od června roku 2022. Index nákupních manažerů stoupl na 47,7 bodu z lednových 46,6 bodu. Informovala o tom společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Výstup a nové zakázky v polovině prvního čtvrtletí roku nadále klesaly, tempo snížení se ale zmírnilo. Míra poklesu výroby byla navíc nejslabší bezmála za tři roky a celkově jen nepatrná.

Důvěra v lepší výhledy na výrobu posílila, ale výrobci se drželi opatrnosti ve výdajích. Zaměstnanost i nákupy vstupů klesly, propouštění přitom nabralo na tempu. Termíny dodávek se poprvé od června 2024 zlepšily.

„Zmírnění hlubokého poklesu, který jsme pozorovali od poloviny roku 2022, českému zpracovatelskému sektoru v únoru poskytlo naději na zlepšení. Nové zakázky se snížily nejslabším tempem bezmála za tři roky. Slabým bodem byla stále poptávka od zahraničních klientů a celkový odbyt tížily zejména náročné ekonomické podmínky v Evropě,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

https://forbes.cz/event-business-fest-prague-2025/
info Grafika: Forbes Česko

Důvěra v růst výroby v příštím roce podle ní stoupla. Výrobci doufají, že se poptávka oživí a že získají nové zákazníky. Stupeň důvěry v únoru vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského března. „Neočekává se ovšem, že to bude cesta bez překážek, jak naznačují stále klesající trendy v nákupech a zaměstnanosti s vyšším tempem propouštění,“ dodala Jones.

Povzbudivé bylo zkrácení dodavatelských lhůt a následné zlepšení podmínek v zásobování. Tempo inflace nákladů sice zrychlilo, vzhledem ke slabé poptávce po vstupech ale zůstal tlak na ceny historicky utlumený. To v době, kdy výrobci upřednostňují slevy oproti zvyšování prodejních cen, zmírnilo zátěž na marže, dodala.

https://forbes.cz/30-pod-30-2025/