Ať už jste účetní, obchodní ředitel, nebo CEO, zbytečnostmi trávíte hodiny týdně. Přitom vlastně nemusíte. „Umělá inteligence a strojové učení dokážou firemní procesy výrazně zjednodušit a zrychlit,“ říká Boleslav Buzek, majitel holdingu Premier X, jehož firmy hledají cesty, jak AI co nejvíc zapojit do řízení firem. A daří se jim to. Holding v posledních letech dosahuje obratů téměř sto milionů.

Když na konci osmdesátých let začínal jako důlní elektrikář, těžko mohl snít o vlastním holdingu a o existenci umělé inteligence neměl tušení. Přesto Boleslav Buzek udělal kariéru v IT, už téměř třicet let se zabývá podnikovými informačními systémy.

Všechno změnil pád komunismu. „Po vojně mě nadchla nabytá svoboda. Nechtěl jsem se vracet na šachtu, vrhl jsem se na obchodněprávní školu,“ říká Buzek. Na studium si zčásti vydělal programováním počítačových her a zčásti ho zaplatil ze zisků z kupónové privatizace. Nakonec nastoupil jako hlavní účetní.

Nejde o to nahradit lidi. O práci nikdo nepřijde. Jen se zkvalitní procesy, aby člověk mohl řešit důležitější věci než rutinní úkoly.

„Vedle obchodního práva a účetnictví mě ale pořád bavily i počítače a programování,“ vzpomíná. A tak ho napadlo oba světy propojit. „Tehdejší účetní programy se mi nelíbily, proto jsem vyvinul vlastní software,“ vrací se na konec devadesátek, kdy s vlastním byznysem a velkou kuráží vstoupil do hyperkonkurenčního prostředí.

Účetní program Premier se postupně stal v českých podnicích pojmem a Buzkově firmě Premier System rostl odbyt i ambice. „Získal jsem zkušenosti s podnikovými procesy a účetnictvím větších firem, což nám umožnilo rozvinout program do ERP systému,“ popisuje Buzek vznik další firmy ERP System.

Z dolů ke strojovému učení

První verzi firemního softwaru vyvinul se třemi přáteli, dnes systém existuje v několika variantách a využívá ho téměř pět tisíc podniků a živnostníků. A součástí holdingu Premier X jsou i další firmy – třeba Premier Air, která do budoucna připravuje aplikace pro letectví, nebo Premier AI, která se zabývá vývojem řešení postavených na umělé inteligenci.

Díky vzájemné symbióze v rámci skupiny našla AI přirozené uplatnění i v ERP systémech.

„Nejde o to nahradit lidi. O práci nikdo nepřijde. Jen se zkvalitní procesy, aby člověk mohl řešit důležitější věci než rutinní úkoly. Bude ve větší pohodě a bude produktivnější,“ popisuje své cíle Buzek. „AI si představte jako pomocníka či asistenta. Člověk ale bude vždy potřeba, aby udělal to finální rozhodnutí,“ dodává.

Umělá inteligence už dnes hraje výraznou roli v kybernetické bezpečnosti podniků – dokáže rozpoznat podezřelé chování na síti a bránit firmu před hrozbami zvenčí. V HR zase zvládá filtrovat životopisy zájemců o práci. Velkým pomocníkem může ale být i při práci s účetními doklady. „Role AI v účetnictví a firemních procesech se trochu opomíjí, ale možnosti algoritmů a strojového učení v této oblasti jsou dnes už velmi pokročilé,“ podotýká Boleslav Buzek.

Účetní, který se nepřepočítá

„Klient účetní firmy vyfotí na benzinové pumpě účtenku a ta se automaticky objeví v informačním systému a rovnou se zaúčtuje. Nikdo nemusí nic přepisovat,“ popisuje současné účetní funkce.

Ve firemních systémech AI rozpozná i údaje z faktur a následně přichází na řadu strojové učení, které dokáže inteligentně pracovat s historií a navrhnout způsoby zaúčtování. „Přemýšlí jako účetní. Když vidí směrový kód, řekne, že to bude bankovní účet a udělá logické kontroly.“

Pokud by vás zajímalo, kolik času dokáže takový systém ušetřit, šéf Premier X to má spočítáno. „Na fakturách máte třeba sto údajů od data přes variabilní symbol a částku, nic z toho účetní nemusí hledat a zadávat. Z tří minut práce na jedné faktuře se tak dostanete na půl minuty, včetně vizuální kontroly. To je tedy šestkrát méně času.“

Po zaúčtování dokladů se účetní doklad v systému automaticky naváže na odpovídající dokument a uloží se do archivu ve sdíleném uložišti. „Je tak možné chod firmy plně digitalizovat. Díky propojení systému nikdo nemusí nosit účtenky v krabici od bot jako dřív. A nemusíte mít firmu zavalenou šanony,“ popisuje Buzek.

Na cestě za hranice

Systém z dat dokáže vygenerovat také daňová přiznání a další reporty. Shrnuje je do přehledů obsahujících veškeré tržby, objednávky, fakturace nebo dodací listy. Dokumenty a reporty jsou dostupné odkudkoli – v mobilní aplikaci můžete třeba z dovolené sledovat, jak vám šlape firma, jak se vyvíjejí tržby. A systém se navíc učí z vlastních chyb. „Pokud k chybě dojde, najdeme v systému místo, kde se to stalo. AI si tyto zásahy pamatuje a dále s nimi pracuje, vysvětluje Boleslav Buzek.

Premier System umí při vývoji řešení zareagovat i na individuální požadavky firem. A pokud podnět od klienta najde širší uplatnění, vývojáři ho „zabudují“ do budoucích verzí systému.

Holding má ambice celý ekosystém založený na pokročilé firemní digitalizaci dál rozšiřovat. A zkusit s ním prorazit i na zahraničních trzích. „Jsme ale na hranici našich kapacit, proto jednáme o možném majetkovém vstupu zahraniční společnosti. Ne kvůli penězům, ale kvůli rozšíření týmu a cestám na zahraniční trhy,“ zmiňuje šéf skupiny, která aktuálně působí v Česku a na Slovensku.

Digitální asistentka se neunaví

Jak by mohla AI a třeba i virtuální realita posunout firemní procesy ještě dál? Co kdyby vám automaticky vygenerované reporty a přehledy prezentovala realisticky vyhlížející digitální asistentka? „Jde vlastně o takovou digitální videoreportáž, kde vám virtuální reportérka řekne vše podstatné, co se ve firmě událo,“ potvrzuje Buzek, že i tohle sci-fi už je možné.

Klient účetní firmy vyfotí na benzinové pumpě účtenku a ta se automaticky objeví v informačním systému a rovnou se zaúčtuje.

„Tváří projektu je pilotka Anna, která u nás pracuje. Plně jsme ji digitalizovali, aby bylo možné vygenerovat na základě dat zcela realistické video včetně mimiky, hlasu, autentického projevu a gramatiky. Po jazykové stránce je to téměř stoprocentní, nepoznáte, že je to strojově vygenerované,“ dodává Buzek. Umělá inteligence zatím neumí v reálném čase reagovat na připomínky a dotazy, ale prezentaci zvládne tak, že se ani na nic ptát nemusíte.

Uživatel si vybere, co ho zajímá a v jak dlouhém videu to chce prezentovat. Video může být krátké, třeba do minuty, nebo delší, až čtvrthodinové. „Kratší forma je vhodná pro manažera, který nemá čas studovat všechny dokumenty a chce si vše rychle poslechnout po cestě do práce. Delší forma se hodí, když chcete na poradě prezentovat výroční zprávu. Reportérka to udělá za vás. A zaujme,“ usmívá se Buzek.

Automatický právník i daňový poradce

Je vám neúnavná digitální asistentka málo? „Na spadnutí je digitální daňový poradce a digitální právník. AI pochopí smysl zadání a následně přinese řešení nebo podklady pro právníka a návrhy možných řešení. A je možné to opět přenést do mluveného slova ve videu,“ načrtává Buzek nejbližší budoucnost.

Vedle zpracování a zaúčtování faktur a účetních dokladů chce Premier v blízké budoucnosti navrhnout řešení pro automatické vyřizování objednávek – když na skladě bude chybět nebo docházet určitá položka, vyhotoví objednávku nebo automaticky upozorní zodpovědnou osobu. A začne i vymáhat dlužné částky – u pohledávek bude zpracovávat a rozesílat upomínky a ptát se dlužníků, proč nezaplatili.