Malé pivo a velké výhledy, obojí v ceně vstupenky. Taková je odměna za vyšlápnutí 189 schodů, které se v efektně hadovité spirále obtáčejí kolem funkčního pivovarského komína. Konkrétně kolem komína jednoho z nejúspěšnějších pivovarů porevolučních let – humpoleckého Bernardu.

Rozhledna, z jejíž třiatřicetimetrové výšky je vidět Humpolec, nedaleká zřícenina Orlík, ale i osm kilometrů vzdálený hrad Lipnice, je součástí nového návštěvnického centra. Ve svém sídelním městě na Vysočině ho rodinný pivovar otevře 1. června.

„Od počátku jsem cítil, že náš vztah se zákazníky nekončí tím, že si koupí pivo, ale že má přesah. Toužil jsem po místě, kde si budeme blízko. Myšlenku jsem nosil v hlavě dlouho a velmi mě těší, že jsme k tomuto milníku dorazili,“ říká spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard.

Centrum je s pivovarem bezprostředně spojeno a prohlídkové trasy vedou přímo do jeho srdce. Návštěvníci se seznámí s výrobními postupy, poznají základní ingredience piva a na závěr v degustačním Sládkově sále ochutnají i finální výsledek práce pivovarníků.

V centru je rovněž kinosál, kde může být filmový klub či prostor pro menší koncerty. Nyní je tam ke zhlédnutí zfilmovaný příběh pivovaru, který započal tím, že ruinu se zůstatkovou hodnotou devět milionů korun a oprávněnou pověstí naprosto špatného piva vydražili v roce 1991 Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal za 52,5 milionu.

„Peníze jsme ze sta procent získali z úvěru – na šest let, s desetiprocentním úrokem,“ líčil Stanislav Bernard v otevřené zpovědi pro tištěný Forbes loni v listopadu. „První dekáda byla čistým bojem o přežití. Spláceli jsme privatizační úvěr, do toho další úvěry, protože jsme museli investovat, investovat, investovat. Byl to boj, ale krásný. Plný rizika, ale taky úžasné svobody a záplavy nápadů.“

V roce 2001 byla půlka pivovaru prodána belgickému partnerovi Duvel Moortgat za 140 milionů korun. Dnes je podnik s dosavadním rekordem 400 tisíc hektolitrů vyrobeného piva v předpandemickém roce 2019 bez úvěru a s vlastní finanční rezervou.

O úspěšném příběhu mluví v osmnáctiminutovém filmu herce a režiséra Jiřího Mádla spolumajitelé pivovaru Stanislav Bernard a Josef Vávra, vypovídající jsou také archivní materiály, které demonstrují, z jakých trosek pivovar povstal. Zážitek umocňuje atraktivní expozice, jejímž středobodem je do posledního detailu propracovaný 3D model současné podoby pivovaru.

V nejvyšším podlaží návštěvnického centra se v prostoru s krásnou vyhlídkou nachází designová Pivnice Na Štokách. „Název získala podle budovy, která zde stála. Na štokách se dříve chladila čerstvě navařená mladina,“ vysvětluje Stanislav Bernard.

Na Štokách slibují vynikající jídlo z lokálních surovin od pečlivě vybraných dodavatelů a s ohledem na sezonu. Součástí stylového interiéru pivnice je unikátní velká pec, u které se návštěvníci mohou ohřát a okénkem sledovat, jak se připravuje třeba právě jejich porce.

„Od původní studie centra, kterou jsme vytvořili před mnoha lety, vzniklo patnáct variant, než jsme došli ke konečné podobě,“ doplňuje Stanislav Bernard. Komplex bude sloužit nejen pivovaru, ale bude též místem pro setkávání, vzdělávání nebo slavnostní příležitosti.

Výstavba začala slavnostním poklepáním základního kamene 3. června 2019. Architektem je bratr spolumajitele Petr Bernard, interiér je dílem architektky Barbary Bencové. Generálním dodavatelem stavby je firma Podzimek a synové z nedaleké Třeště, celkové náklady odhaduje pivovar na 160 milionů korun.

Centrem však plány humpoleckých nekončí. „Na střechách pivovarských hal bychom rádi postavili pohádkovou střešní zahradu o rozloze několika tisíců metrů čtverečních. Studii pro nás vymyslel světoznámý architekt Josef Pleskot a architektka Michaela Kosařová z jeho ateliéru,“ prozrazuje Stanislav Bernard.

Stejný muž v dokumentu Jiřího Mádla od volantu do krajiny říká, že tak, jak to dokázal on, by podle něj mělo podnikání vypadat. „Bez švindlů a podvodů,“ prohodí a zní to autenticky a přirozeně.

Těžko s těmi větami polemizovat, zvlášť na vrcholu nové rozhledny se vskutku nádherným výhledem, kde to pod nohama příjemně houpe. Jako když si dáte zhruba dva půllitry načepovaného piva Bernard.