Podnikatelé už mohou žádat o investiční úvěry z programu COVID III, dosud z něj mohli získat půjčky jen k úhradě provozních výdajů. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za půjčky ručí, zveřejnila informace k rozšíření programu na svém webu.

Investiční úvěry mohou podnikatelé využít na nákup strojů, zařízení, technologií, licencí, výstavbu výrobních areálů, jejich rozšíření nebo rekonstrukci. Výše jistiny i úvěru závisí na velikosti firmy, záruku poskytuje stát prostřednictvím ČMZRB na šest let, u provozních půjček je tříletá.

Podnikatelé mohou o půjčky žádat u svých bank. Konkrétní parametry investičních úvěrů stanovují do programu COVID III zapojené komerční banky a spořitelní družstva, kterých jsou dvě desítky.

Firmám do 250 pracovníků rozvojová banka poskytne záruku až do 90 procent jistiny úvěru, podniky s 250 až 500 zaměstnanci mohou získat záruku až do 80 procent jistiny úvěru. Maximální výše půjčky přitom v obou případech činí 50 milionů korun.

„Pokud by firmy potřebovaly větší úvěr, tak je to v případě záruky COVID III Invest možné. Nicméně v takovém případě budeme ručit pouze do výše 50 procent jistiny úvěru, který pak ale může činit až 90 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

Zájem o investiční úvěry z programu COVID III očekává spíše od větších společností než malých podnikatelů.

ČMZRB začne se zapojenými bankami podepisovat smlouvy, aby mohly poskytovat i investiční úvěry. Žádat o ně podnikatelé mohou už nyní. Podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona jsou banky dobře připravené těmito půjčkami plány svých klientů podpořit a pomoci tak růstu české ekonomiky.

Firmy jsou podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) z konce května v investicích pro letošní rok zatím opatrné, 70 procent z nich se chce držet plánu ze začátku roku. Nejčastěji budou nakupovat nové výrobní technologie. Peníze hodlají vložit také do modernizace či rozšíření výrobních areálů, případně do výzkumu a vývoje.