Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny za říjen klesá nejrychlejším tempem za poslední téměř dva roky, ukázal průzkum, jehož výsledky zveřejnila organizace S&P Global. Na vině je především inflace.

Souhrnný index nákupních manažerů, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, za říjen klesl na 47,1 bodu. Pokud je index nad padesáti body, znamená to růst aktivity, cokoli pod touto hranicí je pokles. Říjnová hodnota nedosáhla ani na odhady analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali na 47,5 bodu.

Jedná se o čtvrtý měsíc, kdy podnikatelská aktivita klesá. Souhrnný index aktivity je momentálně za eurozónu nejníže od listopadu 2020. Na propad aktivity má největší vliv krize životních nákladů, která omezuje poptávku. Průzkum tak podle analytiků poskytl další důkaz, že eurozóna vstupuje do hospodářské recese.

„Zdá se, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí klesne, vzhledem k tomu, že propad výroby zrychluje a že se v říjnu kazí také obraz poptávky. To přispívá ke spekulacím, že recese vypadá čím dál více jako nevyhnutelná,“ uvedl hlavní obchodní ekonom S&P Global Chris Williamson.

Míra inflace v eurozóně v září činila rekordních 9,9 procenta. To je vysoko nad cílem Evropské centrální banky, která ji chce mít kolem dvou procent. Ve snaze bojovat s vysokou inflací začala ECB výrazně zvyšovat základní úrokové sazby a očekává se, že k dalšímu zvýšení přistoupí tento čtvrtek.