Vinou koronavirové pandemie se spousta Filipínců ocitla bez práce nebo se sníženými příjmy. Obyvatelé třísettisícového městečka Cabanatuan však přišli s vynalézavým nápadem, jak si v obtížné situaci vydělat.

Stačí jim k tomu smartphone, internetové připojení a také trpělivost.

A hra Axie Infinity, kterou nyní aktivně využívá asi šedesát tisíc z nich. Jejich cílem v ní je vychovávat digitální NFT zvířátka zvaná Axies a získávat virtuální měnu nazvanou Smooth Love Potion. Tu lze později prodávat za kryptoměnu, stejně jako zvířátka. A z té si pak vydělávat klasické peníze.

Že to zní bizarně? Možná. Jenže Filipíny zasáhla koronavirová krize obzvlášť tvrdě. Země stojící na masivních příjmech z turismu v době omezeného cestování strádala.

Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 9,6 procenta, což je největší roční pokles od roku 1946, jak uvádí výzkum IHS Markit. Země se s koronavirem stále trápí a v březnu musela zavést další restriktivní opatření. Ze 111 milionů obyvatel země jich 7,3 milionu přišlo o práci. Mezi nimi spousta mladých.

A vzhledem k mizivým možnostem najít si práci se řada z nich uchýlila i k metodám, kterým by sami dříve nevěřili. Jako jednadvacetiletý Macky. Byl zvyklý řídit tříkolku, filipínskou verzi motocyklového taxíku, teď ale postrádá zákazníky, a tak na radu od bratra taky vyzkoušel Axie Infinity.

„Říkám si, že i kdybych vydělal aspoň tři tisíce pesos (asi 60 dolarů) za měsíc, tak by to mohlo stát za to. Koupil bych nejnutnější věci do domácnosti a jídlo,“ svěřil se v dokumentu Play-To-Earn.

Herní mánii vyvolal článek na webu Coindesk ze srpna 2020. Tehdy se Axie Infinity věnovalo na Filipínách možná pár stovek lidí, ale zpráva o možnosti výdělku se rychle rozšířila a uživatelská základna rostla.

Tím snáze, že přibývalo i příběhů o tom, že vydělávání touto cestou skutečně funguje. V závislosti na štěstí, umu a investovaném času si někteří Filipínci dokázali vydělat klidně stovky dolarů měsíčně.

Pětasedmdesátiletý Lolo, který se svou ženou vlastní obchod, se třeba svěřil, že hraje, když zrovna nemusí nikoho obsluhovat. Chce tak vydělat na nákup léků. Někteří touží nahrát na plenky pro děti, jiní na základní oblečení, aby mohli vyrazit na pracovní pohovor. Z vydělaných peněz se platí školní poplatky, domácí opravy, ale i pozemky

Hru Axie Infinity vyvinulo vietnamské studio Sky Mavis a dokázalo přesvědčit už i bohaté v tom, že v NFT hraní je budoucnost. Nedávno získalo injekci ve výši 7,5 milionu dolarů od skupiny investorů v čele s miliardářem Markem Cubanem. Mnoha hráčům Axie Infinity stačí finanční přísun mnohem nižší, a přece jim dokáže výrazně zlepšit životy.